Bezpečnost atomu

Stavbaři elektrárny Summer 2 nedodržují předpisy

Americký jaderný dozor (Nuclear Regulatory Commission – NRC) zveřejnil zprávu o porušení předpisů na stavbě jaderné elektrárny Summer 2 ve státě Jižní Carolina, jejíž výstavba byla v březnu zahájena jako první na území Spojených států po 36 letech. Porušení předpisů by podle NRC mohlo mít nízký až střední význam z hlediska bezpečnosti.

Problém, na který jaderný dozor upozornil, se týká návrhu rozmístění a kotvení výztuží pro betonovou stavební část reaktoru. Projektová dokumentace podle NRC  neodpovídá požadavkům Amerického betonářského institutu. NRC uvádí, že kdyby nevyhovující projekt výztuží nebyl opraven, hrozilo narušení stavební části reaktoru. Konkrétně by mohlo dojít ke křehkému lomu výztuže i při menším zatížení, než na které je navržena.

NRC uvedl, že odhalené porušení předpisů povede ke zvýšení počtu inspekcí. Investor výstavby elektrárny, kterým je společnost SCE&G, se ke zprávě jaderného dozoru nevyjádřil.

V jaderné elektrárně Summer probíhá výstavba dvou reaktorů AP1000, jejichž dodavatelem je společnost Westighouse. S nabídkou stejných reaktorů se Westinghouse uchází o zakázku na výstavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín.

Více informací:
http://www.nrc.gov/reactors/new-reactors/oversight/crop/con-inspection-reports.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo