ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Švýcarská jaderná elektrárna Leibstadt bude až do února odstavená

Po prvním bloku švýcarské jaderné elektrárny Beznau bude nyní na delší dobu odstavena také další švýcarská jaderná elektrárna Leibstadt. Kvůli zoxidovaným nánosům na obalech paliva bude elektrárna předběžně do února příštího roku mimo provoz.

Během každoroční revize bylo objeveno lokální zabarvení na několika místech válcovitých obalů, obsahující palivové pruty, uvádí se ve sdělení provozovatele, firmy Kernkraftwerk Leibstadt AG (KKL).

Válcovité obaly palivových proutků, 0,6 milimetru silné, které obalují palivo a tvoří jako svazek palivové soubory, se skládají ze zirkonia, těžkého kovu, odolávajícího korozi. Na něm se usadila tenká vrstva oxidů, sdělil provozovatel na dotaz tiskové agentury.

Od srpna bylo provedeno několik inspekcí a měření této vzniklé vrstvy. Nyní se podle sdělení provozovatele ukázalo, že známky oxidace nese již několik palivových souborů. V následujících týdnech proto budou postižené palivové soubory opraveny nebo vyměněny.

Více informací:
http://www.nzz.ch/schweiz/atomenergie-akw-leibstadt-bleibt-bis-februar-vom-netz-ld.120635

*****

(c) Gabriela Reitinger, OIŽP // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies