Trhliny v britském reaktoru Hunterston ohrožují prodloužení jeho životnosti

Během srpnové odstávky jaderné elektrárny Hunterston-B, který provozuje společnost EDF ve Skotsku, objevili kontroloři dosud nepozorované trhliny ve dvou grafitových tělesech v jádře reaktoru. Vzhledem k charakteru trhlin může podle expertů jít o signál, že plánované prodloužení životnosti reaktoru (a dalších starších reaktorů typu AGR) nebude proveditelné. Reaktor Hunterston-B byl uveden do provozu v roce 1976 a podle původního plánu má být odstaven po čtyřiceti letech, tedy v roce 2016. EDF ovšem usiluje o prodloužení doby provozu do roku 2023, případně i déle.

Trhliny pozorované v grafitových tělesech mohou vést k jejich deformaci a v důsledku znemožnit zasouvání kontrolních tyčí v případě potřeby odstavení reaktoru. Bezpečnostní pravidla určují stupeň rozšíření trhlin v grafitových tělesech, při kterém nelze reaktor dále provozovat. Britský jaderný dozor (ONR) deklaruje, že trhliny mohou ovlivnit řadu těles a tím se stát limitujícím faktorem pro životnost reaktoru.

Profesor Paul Mummery, který je expertem na jaderné materiály na univerzitě v Manchesteru, se domnívá, že zjištění uvedeného typu trhlin znamená novou fázi pro reaktory AGR, které jsou v Británii nejrozšířenějším typem. „Zatím byl vývoj trhlin v grafitových tělesech předpokládanou teoretickou možností, někteří experti zastávali názor, že k jejich výskytu nemusí dojít. Tato debata je nyní uzavřena,“ říká Paul Mummery.

Jaderný dozor povolil na základě předložené dokumentace provoz reaktoru do roku 2016 s tím, že další kontrola proběhne za 18 měsíců. EDF bude muset během kontroly prokázat, že výskyt trhlin v grafitových tělesech odpovídá bezpečnostnímu limitu, jinak nebude možné reaktor dále provozovat.

Grafitová tělesa, která slouží v reaktoru jako moderátor, mají zásadní význam pro bezpečnost reaktoru. Z konstrukčních důvodů je nelze vyměnit za nová. Vzhledem k průběhu neutronových toků jsou tělesa nestejnoměrně namáhána, což vede ke vzniku napětí a případnému praskání.

Více informací:
http://www.bbc.com/news/science-environment-29481481

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Common