Uzavřenou zónu v okolí Černobylu ohrožují lesní požáry

Na začátku dubna došlo k propuknutí lesního požáru v uzavřené zóně kolem havarované jaderné elektrárny v Černobylu. Ukrajinský úřad pro mimořádné události 4. dubna uvedl, že požár zachvátil 20 hektarů lesa, podle satelitních snímků získaných Greenpeace šlo ovšem ve stejné době o plochu řádově větší – kolem 12 000 hektarů. V době největšího rozšíření 13. dubna zasáhl požár podle satelitních snímků více než 40 000 hektarů. Požár se podařilo 14. dubna uhasit, mimo jiné díky dešti, ale v dalších dnech začal les opět hořet.

Požáry se v uzavřené zóně vyskytují opakovaně, ten letošní ovšem v důsledku suchého počasí zachvátil mimořádně velkou plochu. Přiblížil se na kilometr k havarované elektrárně a zároveň k místům, kde je uloženo významné množství radioaktivních odpadů. Podle ukrajinských úřadů nedošlo uvnitř uzavřené zóny ke zvýšení radiace, v Kyjevě vzdáleném sto kilometrů jsou měřeny normální hodnoty. Značné je ovšem znečištění ovzduší kouřem.

Na hašení požáru v uzavřené zóně bylo nasazeno tisíc hasičů vybavených veškerou technikou včetně vrtulníků. Jejich práci ovšem komplikoval silný vítr.

Od havárie jaderné elektrárny v Černobylu, která způsobila největší únik radiace v historii, uplyne 26. dubna 34 let.

Více informací:
https://www.reuters.com/article/us-ukraine-chernobyl-fire-idUSKCN21V1QW
https://uk.reuters.com/article/us-ukraine-chernobyl-fire/new-fires-fanned-by-strong-winds-flare-near-chernobyl-in-ukraine-idUKKBN21Y2YT

 

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // mapa: wildfiretoday.com