ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Vadný parogenerátor od Arevy prodlouží odstávku JE Fessenheim

Francouzský jaderný dozor ASN pozastavil platnost zkušebního certifikátu pro parogenerátor bloku 2 jaderné elektrárny Fessenheim. Certifikát na výrobek společnosti Areva byl vydán v roce 2012, ale po detekci materiálových vad není aktuálně platný. Problematická součást byla vyrobena v továrně na výkovky Creusot, kterou Areva vlastní.

Technologický postup výroby parogenerátoru vyrobeného v roce 2008 neodpovídal technické dokumentaci, která byla jadernému dozoru předložena. ASN nebyl o této nesrovnalosti informován. V případě, že by inspektoři o problému věděli, nebyl by certifikát v roce 2012 vydán. Vedle kontroly dokumentace provedl jaderný dozor před vydáním certifikátu také tlakovou zkoušku, jejíž výsledky byly v pořádku.

Společnost EDF, která elektrárnu ve Fessenheimu provozuje, odstavila reaktor druhého bloku 13. června a dva dny poté odeslala jadernému dozoru zprávu o detekci materiálových vad. ASN požádal dodavatelskou firmu Areva, aby prokázala, že parogenerátor může navzdory materiálovým vadám vyhovět bezpečnostním požadavkům. Do doby než jaderný dozor obnoví platnost zkušebního certifikátu musí reaktor zůstat odstaven.

Podle zjištění ASN z letošního května bylo v uplynulých letech v závodě Creusot vyrobeno zhruba padesát vadných dílů, které byly uvedeny na trh se zfalšovanou dokumentací.

Více informací:
http://www.french-nuclear-safety.fr/Information/News-releases/Fessenheim-NPP-affected-by-one-of-the-irregularities-detected-in-Areva-s-Creusot-Forge-plant

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies