Ve Fukušimě hrozí masivní únik radioaktivní vody do moře
Společnost TEPCO, provozovatel havarované jaderné elektrárny Fukušima Daiiči, informovala 6. srpna veřejnost o hrozbě úniku velkého množství kontaminované podzemní vody do moře. Bariéra vytvořená zpevněním zeminy pomocí vstřikovaných chemikálií se ukazuje jako neúčinná, voda ji přetéká a obtéká. K pokusu o vybudování chemické bariéry přistoupila společnost TEPCO poté, co byla v květnu naměřena vysoká radioaktivita ve vzorcích podzemní vody.
Mluvčí TEPCO Jošikazu Nagai vysvětlil, že firma má skluz v řešení problému kontaminované podzemní vody, protože se soustředí především na zajištění chlazení zničených reaktorů, jehož výpadek by znamenal větší riziko úniku radioaktivity. Provizorní chladící systém čelí řadě technických problémů a omezeným možnostem skladování kontaminované vody, která uniká z netěsných podzemních nádrží.
TEPCO bylo v uplynulých měsících opakovaně kritizováno za zpoždění při řešení problémů v elektrárně. Představitelé okolních měst a obcí si v reakci na poslední informace na začátku srpna vyžádali inspekci s cílem omezit rozsah úniku radioaktivní vody do moře.
Japonský jaderný dozor ustavil speciální skupinu pro řešení problému kontaminované vody. Zároveň vyzval TEPCO rozšíření odběru vzorků podzemní a povrchové vody. Zástupci TEPCO nedokázali odpovědět na řadu otázek, které jim jaderný dozor položil. Nevědí odkud kontaminovaná voda uniká, kudy teče ani jak úniky zastavit. Zároveň připustili, že zanedbali vysoce kontaminovanou vodu, která zůstala po havárii v drenážním systému.
"Bojujeme s časem," uvedl zástupce jaderného dozoru Tojoši Fuketa. "Zabránění průniku kontaminované vody do moře je naší klíčovou prioritou." Šéf úřadu pro kontrolu jaderné energetiky Šindži Kindžó situaci označil za stav nouze. Podle něj byla přijatá protiopatření jen dočasným řešením. Tepco si prý nastalou krizi zcela neuvědomuje.
Zástupci jaderného dozoru před měsícem poprvé připustili, že k únikům radioaktivní vody do moře dochází. Společnost TEPCO přitom od velkého úniku radioaktivní vody, ke kterému došlo měsíc po roztavení reaktorů, tvrdila, že má problém pod kontrolou. Prosakování podzemní vody do moře, na jehož riziko upozorňovala řada expertů, TEPCO popíralo.
Dosavadní rozsah kontaminace mořské vody není znám, TEPCO odhaduje, že za uplynulé dva roky bylo vypuštěno množství tricia, jehož aktivita odpovídá 40 Tbq. Společnost uvádí, že tato hodnota nepřekračuje zákonem daný limit, přestože je výrazně vyšší než při standardním provozu elektrárny.
Množství kontaminované vody v elektrárně narůstá každým dnem o 400 tun, její uskladnění je patrně hlavním problémem likvidace následků havárie pro příští dva až tři roky. TEPCO plánuje zvýšit kapacitu nádrží pro kontaminovanou vodu o 800 tisíc tun do roku 2015.
Více informací:
http://www.huffingtonpost.com/2013/08/06/fukushima-radioactive-water-overflow-japan_n_3712282.html
*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons