Ve Velké Británii upozorňují experti jaderný dozor na bezpečnostní rizika změny klimatu
Zpravodajům britského serveru VICE.com se díky zákonu o právu na informace podařilo získat zápis a prezentace ze setkání představitelů jaderného dozoru (Office for Nuclear Regulation – ONR) s akademickými experty na dopady globální změny klimatu. Hlavním tématem setkání byla zvýšená pravděpodobnost výskytu extrémních klimatických jevů a jejich vliv na jadernou bezpečnost. Vzhledem k tomu, že rozestavěná jaderná elektrárna Hinkley Point C má projektovanou životnost na šedesát let, je třeba počítat s jejím provozem i v době, kdy bude průměrná teplota oproti dnešku významně vyšší a projevy klimatické změny častější a intenzivnější.
Meteorologové připomněli pracovníkům jaderného dozoru historické události, které by pro provoz jaderné elektrárny představovaly závažnou hrozbu. V lednu roku 1607 se nad Bristolským zálivem přehnala silná bouře, která měla za následek zaplavení velké části hrabství Devon, Somerset, Gloucestershire a South Wales. Příval vody za sebou zanechal více než dva tisíce utonulých, zničené domy a celé vesnice. V kostele ve městě Kingston Seymour byla do zdi vyryta značka, kam dosahovala hladina vody – podle pozdějších měření je ve výšce 7,74 metru nad hladinou moře. Ještě horší bouři zaznamenala Británie v roce 1707, kdy počet obětí přesáhl 15 000. Podobná událost by pro jaderné elektrárny na pobřeží znamenala značné riziko havárie se stejnou příčinou jako ve Fukušimě v roce 2011.
Mluvčí jaderného dozoru v reakci na uvedená varování uvedl, že ONR požaduje, aby nové jaderné elektrárny byly schopny odolat přírodním katastrofám. Konkrétně mají být navrženy tak, aby bezpečně přečkaly extrémní jev, který se vyskytne jednou za deset tisíc let. Problém podle akademiků spočívá v tom, že z událostí, které se vyskytovaly velmi zřídka, nebo se dosud nevyskytly vůbec, může globální změna klimatu vytvořit nový fenomén.
Článek v plném znění najdete na adrese:
https://www.vice.com/en_uk/article/akwayk/ons-nuclear-power-stations-climate-warning-uk
****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: NASA