Jaderná energetika a obnovitelné zdroje se navzájem vytlačují. Obnovitelná varianta efektivněji snižuje emise.

Státy, které chtějí podstatně a rychle snížit emise oxidu uhličitého s maximální efektivitou vynaložených prostředků, by měly prioritně podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů, nikoli jaderné elektrárny. K tomuto závěru došla studie zpracovaná na University of Sussex Business School a ISM International School of Management, která analyzovala data ze 123 zemí za posledních 25 let.

Podle výsledků studie jaderné programy často nepřinášejí významné snížení emisí skleníkových plynů a v chudších zemích vyvolávají dokonce tlak jejich zvýšení. Rozvoj obnovitelných zdrojů přináší v této oblasti lepší výsledky. Významným zjištěním studie, která byla publikována 5. října 2020 na serveru nature.com, je problematická koexistence programů na rozvoj obnovitelných zdrojů a jaderných elektráren jako strategií snižování emisí. Technologie se navzájem vytlačují a rozvoj jedné snižuje účinnost druhé.

Profesor Benjamin K. Sovacool z  University of Sussex Business School k výsledkům uvedl: „Data ukazují, že rozvoj jaderné energetiky je v porovnání s obnovitelnými zdroji méně účinnou strategií pro snižování emisí oxidu uhličitého. Jaderné programy navíc obtížně koexistují s obnovitelnou energetikou. Státy, které plánují velké investice do jaderné energetiky, riskují, že přijdou o významnější příspěvky k ochraně klimatu v důsledku stagnace obnovitelných zdrojů.“

Výzkum postavený na datech Světové banky a Mezinárodní energetické agentury (IEA) dokumentuje, ve kterých bodech jsou jaderná a obnovitelná energetika vzájemně nekompatibilní. Jedním z příkladů je konfigurace přenosové a distribuční soustavy. V případě optimalizace systému pro potřebu velkého zdroje typu jaderné elektrárny je daleko náročnější integrovat menší decentralizované obnovitelné zdroje. Podobně finanční trhy nebo regulační úřady přizpůsobené jednotkám velkých dlouhotrvajících projektů nevyhovují potřebám systému s mnoha malými instalacemi.

Studie ukazuje, že v zemích s vysokým HDP na obyvatele je výroba elektřiny v jaderných elektrárnách spojena s poklesem emisí oxidu uhličitého, který je ovšem menší v porovnání s omezením emisí v důsledku investic do obnovitelných zdrojů. V zemích s nízkým HDP na obyvatele pak provoz jaderné elektrárny tlačí na zvyšování emisí v jiných sektorech.

Více informací a možnost zakoupení studie Differences in carbon emissions reduction between countries pursuing renewable electricity versus nuclear power na:

https://www.nature.com/articles/s41560-020-00696-3

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201005112141.htm

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Cally