Astronomické náklady na nové dotace pro staré reaktory v USA
Informační centrum pro občany a environmentální organizace zabývající se jadernou energetikou, radioaktivním odpadem a obnovitelnými zdroji (NIRS) podalo zprávu o americkém jaderném průmyslu, který se od roku 2014 dožaduje nových dotací a finanční pomoci k záchraně před bankrotem. Z čistě pozorovatelského hlediska by mohlo být zábavné sledovat největší dodavatele energie ve Státech, jak před deseti lety hlásali „jadernou renesanci“ a šířili poselství, že „na jaderné energii záleží“.
Ale v sázce je příliš mnoho, než aby to mohlo být bráno jen jako hra. Rostoucí úsilí jaderného průmyslu zablokovat obnovitelnou energii a použít miliardy dolarů určených pro čistou energetiku v USA na podporu starých jaderných elektráren ohrožuje klima a riskuje jadernou katastrofu. Většina z těchto záměrů se nevydařila díky houževnaté vytrvalosti skalních aktivistů a ekologických energetických skupin - a díky ostudné výši dotací pro potřeby průmyslu. Nicméně začátkem října 2016 skončila dvouletá sága pomoci ve výši 8 miliard dolarů pro jaderně-uhelnou FirstEnergy něčím, co by se dalo označit jako cena útěchy. Sice byla pro korporaci dojednána odporně vysoká částka, ale na žádnou dotaci pro jadernou nebo uhelnou energetiku už nedošlo, i když to před několika měsíci vypadalo jako hotová věc.
Srpnové rozhodnutí guvernéra státu New York Andrew Cuoma udělit dvanáctiletý dotační balík v hodnotě 7,6 miliard dolarů na podporu čtyř stárnoucích reaktorů a zvrácení rozhodnutí společnosti Entergy vyřadit reaktor FitzPatrick z provozu v lednu 2017 nabraly vítr do plachet jaderného průmyslu, ačkoli ani tato záležitost není uzavřena kvůli už podaným a několika dalším očekávaným soudním žalobám. V říjnu odstartovaly ekologické organizace novou kampaň, aby přiměly guvernéra Cuoma věnovat pozornost tomu, co způsobil, a aby zrušil své rozhodnutí a tím pádem zabránil zařazení čisté energetiky až na druhé místo za starými jadernými elektrárnami.
Ovšem přetrvávající nejistota neodradila průmysl od propagačních a nátlakových strategií – miliardy volných dolarů jsou přece v sázce! Exelon, FirstEnergy a jiné společnosti teď propagují New York jako národní vzorový model a chtějí přimět státy jako Connecticut a Illinois, aby se také přidaly. Sešikovat všechny státy bude ale těžký úkol. Vedle nepodařeného pokusu FirstEnergy, která požadovala pomoc po státu Ohio, se společnosti Exelon nepodařilo prosadit mnohem menší pětiletý dotační balíček v hodnotě 1,5 miliard dolarů ve státě Illinois. A jaderné elektrárny v Connecticutu a New Jersey mají každoroční milionové zisky na to, aby měly nárok na další miliardy dotací z peněz daňových poplatníků.
Tudíž se jaderný průmysl snaží protlačit pomoc na národní úrovni. Podle NIRS bych se američtí daňoví poplatníci měli podívat na to, co by je to stálo. Ve zprávě z konce října NIRS uvedlo, že federální jaderné dotace by byly - z hlediska společenských nákladů na snižování emisí oxidu uhličitého odhadovaných Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) - extrémně vysoké: až 280 miliard dolarů do roku 2030. I kdyby byly dotace použity pouze na záchranu reaktorů, které se stávají nevýnosnými – což představuje více než polovinu všech reaktorů v zemi – dosáhly by nejméně 160 miliard dolarů.
Originál článku: The astronomical cost of new subsidies for old reactors in the U.S., autor Tim Judson – výkonný ředitel Nuclear Information & Resource Service (NIRS), publikováno ve WISE Nuclear Monitor, 19. října 2016, č. 832
*****
(C) Olga Kališová, Temelin.cz //Foto: Wikimedia Commons