Gregory Jaczko: Jaderná energie je drahá, její význam bude klesat
Bývalý předseda jaderného dozoru Spojených států Gregory Jaczko vystoupil začátkem června na konferenci v Taipei s příspěvkem, který hodnotil roli jaderné energetiky v globálním energetickém systému. Význam výroby elektřiny z jádra bude podle Jaczka celosvětově klesat, především v důsledku její vysoké ceny ve srovnání s ostatními zdroji.
Klesající podíl jaderných elektráren ukázal Jaczko na příkladu Spojených států. I v případě, že všechny ze současné stovky provozovaných reaktorů dosáhnou prodloužení licence, skončí jejich životnost do poloviny století. Aktuálně jsou v USA rozestavěny pouze čtyři reaktory. V globálním měřítku je situace obdobná, 70 rozestavěných reaktorů nestihne nahradit dožívající zdroje.
“Země, které provozují jaderné elektrárny zdaleka nestavějí tolik reaktorů, kolik by bylo třeba k náhradě stávajících kapacit. Vzhledem k dlouhé době potřebné pro výstavbu, vysokým nákladům a dalším faktorům není pravděpodobné, že by jaderná energetika během příštích desetiletí hrála ve výrobě elektřiny významnou roli,” řekl Gregory Jaczko.
Jaczko zároveň vyslovil přesvědčení, že vlády států mají dostatek času na to, aby nahradily jaderné elektrárny jinými technologiemi při současném naplnění cílů snižování emisí oxidu uhličitého. Podle Jaczkových odhadů je elektřina z nové jaderné elektrárny dražší než u plynové elektrárny vybavené technologií pro záchyt oxidu uhličitého.
Více informací:
http://www.taipeitimes.com/News/taiwan/archives/2015/05/24/2003619043
*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / lfoto: Wikimedia Commons