NEC 2015 – Jak bude vypadat Evropa bez jádra?

Konference proti jaderné energii v rakouském Linci se 19. května zúčastnilo kolem 140 zástupců z 12 zemí. O její hladký průběh se postarali Roland Egger (Atomstopp Linz), Gabriele Schweiger (Mütter gegen Atomgefahr) a Manfred Doppler (Anti Atom Komitee). Úvodní slovo dostal Dalibor Stráský, pověřenec hornorakouské vlády pro jadernou energetiku, který shrnul aktuální evropská jaderná témata a zahájil konferenci úvahou, jak vystoupit ze slepé uličky jaderné energetiky.

Následoval klíčový řečník Franz Alt, novinář působící v Baden-Badenu a poradce koncernů a vlád v oblasti energetiky po celém světě, který posluchačům nabídnul svou 136-ti stránkovou prezentaci plnou fiktivních a reálných obrázků (např. budoucí dálnice zastřešené fotovoltaickými (PV) panely a heliotrop ve Weinbergenu – dům otáčející se za sluncem) dokumentujících především využití solární energie, kterou k nám Slunce vysílá 15000 krát více v každé vteřině, než kolik jí potřebujeme. Vzpomenul také třeba knihu Der Energethische Imperativ Hermanna Scheera a důležitost letošní prosincové pařížské konference COP21 na ochranu klimatu. Hájil energicky myšlenku, že 100 % přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE) je realizovatelný, pokud bude vytvořen vhodný politický rámec pro jejich podporu a bude dostatek aktivních angažovaných lidí spojujících se do energetických komunit, které udrží ekonomické zdroje ve svém regionu.

Patricia Lorenz z GLOBAL 2000 a FoE Brusel se zamýšlela nad otázkou ze studie Energy [R]evolution od Greenpeace, jak nahradit 78 TWh elektřiny z evropských jaderných elektráren (JE) do roku 2030. Navázala studií Phase out of Nuclear Power in Europe (2014) od Global 2000, podle níž by 100 % odstavení jaderných reaktorů do roku bylo dosaženo mixem 2500 TWh OZE a 1000 TWh fosilních paliv. Lorenz dále poukázala na problém zvyšování výkonů stárnoucích reaktorů. Navrhovala myšlenku sjednotit se proti provozovatelům JE a podat stížnost na porušování Úmluvy EHK OSN o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států (Espoo konvence) podobně, jako se tomu stalo v případě Ukrajiny, když prodloužila životnost reaktorů ROVNO-1 a ROVNO-2 na doživotí. Poznamenala, že JE Dukovany budou muset žádat o prodloužení licence do konce roku 2015.

Hlavním tématem přednášky hornorakouského zemského rady Rudiho Anschobera byla žaloba rakouské spolkové vlády k Evropskému soudnímu dvoru proti miliardovým dotacím pro britskou JE Hinkley Point C (HPC). K žalobě, která se odvolává na rozpor s evropskými pravidly pro hospodářskou soutěž a omezování konkurenceschopnosti OZE, se připojily i zásobovatelé energií, např. Oekostrom AG, a zvažuje ji také 7 německých spolkových zemí a německé Ministerstvo životního prostředí podporující Energiewende. Z pohledu české energetiky a nedávno schváleného Národního akčního plánu pro rozvoj jaderné energetiky v ČR tedy svítá naděje, neboť pokud budou zastaveny roční miliardové eurové dotace pro HPC, neuskuteční se ani nové reaktory pro Dukovany či Temelín. Anschober ještě připomněl, že výroba 1 kW elektřiny z jaderné energie je dnes osmkrát dražší než z OZE. Oproti tomu jsou dnes PV panely pětkrát levnější než kolem roku 2010. V současné době je 34 % veškeré elektřiny v Horním Rakousku vyrobených z OZE (81 % fotovoltaika, 61 % solární ohřev vody – TUV má na střeše každý třetí dům). Do roku 2030 chce Horní Rakousko dosáhnout 100 % výroby elektřiny z OZE.

Claudia Kunz z berlínské Agentury pro OZE posledních 10 let přesvědčuje lidi o efektivitě programu Energiewende. Dva hlavní cíle pro Německo dnes jsou: 1/ ochrana klimatu a redukce skleníkových plynů až o 40 % do roku 2020 a 2/ odchod od jádra do roku 2022. V současnosti vyrábí Německo 28 % elektřiny z OZE díky zákonu, který motivuje firmy, aby se chovaly efektivně. Na druhé straně je zde 25,4 % podíl hnědého uhlí, které vyrovnává výpadky v OZE (solární a větrná energie). Ale vedle produkce emisí skleníkových plynů také funguje jako zdroj základního zatížení („base load“), který je pro potřeby moderní energetiky nevhodný, protože není flexibilní. Paní Kunz zmínila studii Kombikraftwerk, která je založená na inteligentním zesíťování elektráren s využitím akumulace tak, aby elektřina ze severu Německa dorazila na průmyslový jih podle aktuálních potřeb. Animaci německé 100 % výroby elektřiny z OZE najdete zde.

Dariusz Szwed, poradce starosty města Słupska a zelený sociální aktivista, měl ve svém vystoupení jednoznačně nejvíce odkazů na nutnost navrácení moci do rukou lidí a spolupráce mezi zeleně smýšlejícími napříč regiony a státy. Dle něj si lidé postkomunistické Evropy, zbavení iluzí o demokracii, dokáží představit výhody plynoucí ze „zelené demokracie“ především na základě hmatatelných ekonomických výhod, tj. snížení účtů za elektřinu, za vytápění a zelená pracovní místa. Propočítal, že rozloha PV panelů 33 km x 33 km by pokryla 100 % polské elektrické spotřeby v roce 2014 a její instalace by vyšla dvakrát tak levněji, než náklady na energii z jádra. Pro zajímavost – Polsko je jedním z největších producentů grafenu, díky němuž se účinnost PV panelů zvyšuje až o 3 %. Zdůraznil také aspekt vlastnictví OZE zdrojů místními komunitami a vyjádřil nechuť nad tím, že 3000 MW větrných elektráren v Polsku je dnes vlastněno národními a nadnárodními korporacemi. Že vám to připomíná českou situaci s asi 2100 MW fotovoltaických polí?

Yves Marignac z pařížského Světového energetického informačního servisu (WISE-Paris), agentury poskytující informace nezávisle na jaderné lobby, mluvil například o tom, že francouzská vláda platí 65 miliard eur ročně za jadernou energii. Přitom se potýká s 10 % energetické chudoby, vysokými emisemi skleníkových plynů, které dle zákona má čtyřikrát snížit do roku 2050, a stárnoucími 58 jadernými reaktory produkujícími téměř 80 % elektřiny. Od prezidentských voleb v roce 2012 však vítězný prezident François Hollande nasadil kurz proti dvojité závislosti na ropě a jádru. V červnu 2015 by měl být schválen návrh zákona podporující transformaci energetiky. Je totiž třeba snížit poptávku po energii o 50 % a to prostřednictvím buď 1/ mixu OZE a jádra nebo 2/ 100 % výroby elektřiny z OZE. O podrobnostech francouzské vládní zprávy, která propočítala výhody pramenící pro Francii ze 100 % OZE, jsme vás informovali.

Edvard Sequens z Cally popisoval květnový stav české energetiky z hlediska silné vládní podpory pro jaderný program, zastaralé Státní energetické koncepce, která byla den před tím schválena, a alternativy k jádru v ČR ve formě scénáře „Chytře a důsledně“ ze studie Chytrá energie. Závěrem své prezentace zmínil průzkum „Energetická politika České republiky pohledem české populace“, který v březnu 2015 provedla agentura Focus pro Hnutí DUHA. Ve srovnání s rokem 2012 se v roce 2015 procento lidí preferujících zateplování domů a úspory energií prakticky nezměnilo, stejně jako množství lidí podporující mix větrné, sluneční a vodní energie. O něco se naopak snížila podpora stavby nových JE a prolomování těžebních limitů uhlí. Více lidí dnes také preferuje tezi, že stát by měl ponechat energetiku volnému trhu.

Anthony Froggatt je (spolu s Mycle Schneiderem a dalšími) každoročním autorem zprávy o stavu světového jaderného průmyslu. Shrnul počet, typ JE a délku jejich životnosti ve Velké Británii, která se prodlužuje po 7 letech, přičemž 14 JE typu AGR se má odstavit do r. 2024. Současná britská vláda ale podporuje jádro a frakování. Navíc je skeptická vůči pobřežním větrným elektrárnám a chce stavět pouze větrné elektrárny na souši, se zapojením místních komunit. Zároveň se zavázala ke snižování emisí skleníkových plynů do r. 2030. Froggatt analyzoval situaci kolem projektu Hinkley Point. Rozebíral předpokládané náklady a instalovanou kapacitu, klíčové hráče projektu a jeho realizační cenu, na základě které se odhaduje, že by britský program ušetřil domácnostem směšnou částku 74 liber ročně. A zasadil pak Hinkley do kontextu s příznivým vývojem klesajících cen za elektřinu z OZE, s nízkými smlouvami o vyrovnání rozdílu (CfD) OZE technologií a s kritickou reakcí britských novinářů a Evropské komise a několika států na oznámení dohody mezi EdF a britskou vládou. Závěrem představil vizi 100 % OZE, založené především na větrné energii a biomase v UK.

Finální TED Talk jsme si užili se Sabinou von Stockar ze Švýcarské energetické nadace (SES), která nás zapojila do vtipné interaktivní hry pomocí pexesových karet na téma: švýcarský odchod od jaderné energetiky by byl hračkou, nebýt manipulátorů snažících se riskantně prodloužit již tak dlouhý věk pěti stávajících JE (např. BEZNAU-1 je 46 let stará). Jde jen o to nahradit 40 % výroby elektřiny z jádra do 2035. Čím? Fotovoltaikou, větrnou energií, vodní energií (spolu s dosavadními 55 %), biomasou a geotermální energií. Ve Švýcarsku ale existují tyto problémy, které to momentálně nedovolují: 1/ politický lobbing výrobců elektřiny z jádra, 2/ města typu Curych nemohou prodat podíly z JE, které mají nezaplacené budoucí náklady na provoz, 3/ bezpečnostní opatření pro stávající JE nejsou jasně definována, 4/ nevýhody přímé demokracie, 5/ iracionalita a zkostnatělý systém, 6/ Švýcarsko se otáčí k riziku zády, nečinně vyčkává a nechává si otevřená vrátka do všech směrů.

Vřele doporučuji poslechnout si přednášku madam von Stockar. A třeba se vám bude chtít pokračovat v poslechu následující debaty všech aktérů (vyjma pana Alta), kterou zde již nemám prostor komentovat. Celkově web NEC 2015 poskytuje vyčerpávající informace o přednášejících, jejich prezentace, fotografie, videa i audia v češtině, němčině a angličtině. Takže užívejte, sdílejte a diskutujte.

Více informací:
http://www.nec2015.eu

*****

(c) Olga Kališová, Temelín.cz / lfoto: Olga Kališová