Nové bloky v JE Mochovce – zdražení a prodloužení výstavby

Slovenský premiér Robert Fico začátkem týdne oznámil, že výstavba nových bloků v jaderné elektrárně Mochovce se protáhne o dva roky a bude stát více, než se předpokládalo. Na premiérův výrok, že „italští představitelé si říkají o další peníze“ reagovala mluvčí Enelu (většinový vlastník Slovenských elektráren, investor projektu v JE Mochovce) na první pohled logickým argumentem: reaktory staví Enel z vlastních prostředků, slovenský rozpočet na ně nepřispívá. Při bližším pohledu je ovšem vidět, že premiér Fico tentokrát nemluví do větru.

Při privatizaci Slovenských elektráren totiž Enel podmínil investici do výstavby nových bloků v Mochovcích několika body, z nichž některé mají dopad na státní rozpočet. První podmínkou bylo omezení odvodů na jaderný účet pro likvidaci zařízení po skončení provozu a nakládání s jaderným odpadem. Slovenská vláda vyšla Enelu vstříc, přestože slovenský jaderný účet je v hlubokém deficitu, který bude muset vykrýt buď státní rozpočet nebo příplatek k ceně elektřiny.

Druhou dohodnutou cestou, kterou Slovensko italského investora při stavbě JE Mochovce podporuje, je nevyplácení dividend po dobu výstavby. Slovenská vláda přitom vlastní třetinu akcií firmy Slovenské elektrárne. Tím, že se vzdala dividend, přišel státní rozpočet o stovky milionů eur.

Během privatizačního procesu požadoval Enel desetileté daňové prázdniny pro produkci JE Mochovce, tedy další krok s dopadem na státní rozpočet Slovenska. Vzhledem k tomu, že prodloužení výstavby téměř jistě povede k jejímu prodražení (dosavadní odhady se pohybovaly kolem 3 miliard eur), Enel patrně zkouší vylepšit ekonomickou bilanci další zátěží veřejných financí v budoucnosti některou z popsaných cest.

Znepokojení premiéra Roberta Fica je pochopitelné. Vysvětlení Enelu, že přece „všechny podobné projekty výstavby jaderných zařízení ve světě zaznamenaly zpoždění a zvyšování nákladů“, jej patrně neuklidnilo.

Více informací:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-58905550-enel-ziada-za-mochovce-viac

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons