Příčinou miliardové ztráty Toshiby jsou potíže reaktoru AP1000

Loňská ztráta jaderné části koncernu Toshiba, kvůli které rezignoval generální ředitel Šinegori Šiga, je aktuálně odhadována na 6,1 miliard dolarů. Ztráta je zapříčiněna nutností pokrýt vícenáklady jaderných projektů firmy Westinghouse, kterou Toshiba vlastní.

Toshiba koupila Westinghouse v roce 2006 za 5,4 miliardy dolarů, když vsadila na jadernou renesanci, ke které ovšem v následujících letech nedošlo především kvůli nedodržování harmonogramů a rozpočtů nových reaktorů. Vedení Toshiby vycházelo z předpokladu, nový typ reaktoru AP1000 vyprojektovaný firmou Westinghouse dosáhne díky modulární konstrukci jednodušší a rychlejší výstavby. Tento předpoklad se ovšem nepotvrdil, výstavba reaktoru AP1000 je velmi komplikovaná a Toshiba zvažuje ukončení svého působení v oblasti výstavby nových reaktorů.

Před deseti lety, když Toshiba koupila Westinghouse, schválil Kongres Spojených států možnost státních garancí za úvěry a další pobídky pro výstavbu nových reaktorů. Následně v roce 2008 Westinghouse získal kontrakty na výstavbu čtyř reaktorů pro energetické firmy Southern a Scana v elektrárnách Vogtle a Summer. Šlo o první projekty nových jaderných reaktorů, které ve Spojených státech získaly povolení jaderného dozoru od havárie elektrárny Three Mile Island v roce 1979.

Za jednoho z klíčových dodavatelů Westinghouse byla zvolena firma Shaw, která v roce 2000 koupila společnost Stone & Webster, tradičního dodavatele jaderných elektráren v padesátých až sedmdesátých letech. Třebaže právě tento dodavatel bývá označován za hlavního viníka zpoždění obou projektů, je nutné připomenout, že termíny neplnila také řada dalších firem.

Vedení Westinghouse počítalo s tím, že hlavní komponenty reaktoru AP1000 bude možné vyrábět ve specializovaných provozech, následně je přepravit na staveniště a tam je sestavit jako gigantickou skládačku s ocelovými a betonovými díly.

V roce 2012 se ovšem objevily komplikace. Jaderný dozor zjistil, že ocelová výztuž v betonovém základu jednoho z reaktorů nebyla správně provedena. Tlaková nádoba reaktoru o hmotnosti 300 tun se během přepravy po železnici uvolnila a téměř spadla z vagónu. Řada svarů v jednotlivých modulech byla vadná a musela být provedena znovu. Podle Billa Jacobse, který na projekt dohlížel jako zástupce státu Georgia se ukázalo, že firmě Shaw chybějí zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren.

Původně plánované termíny spuštění reaktorů v letech 2016 a 2017 byly posunuty o tři roky a ani tento posun nemusí být definitivní. Podle Billa Jacobse by ke splnění nových termínů musel Westinghouse výrazně urychlit tempo výstavby. Westinghouse v listopadu uvedl, že výstavba je z jedné třetiny hotova, zástupci společnosti Southern ovšem uvádějí, že nejobtížnější etapy projektu teprve přijdou.

Firmu Shaw, která měla významný podíl na zpoždění projektů, koupila v roce 2012 velká inženýrská společnost CB&I (Chicago Bridge & Iron Co.). Ta se ovšem o tři roky později rozhodla minimalizovat riziko plynoucí z uzavřených smluv a aktiva firmy Shaw spojená s výstavbou reaktorů prodala přímo Toshibě. Plnění závazků plynoucích ze smluv se společnostmi Southern a Scana tak zůstává na japonském koncernu.

Vzhledem k tomu, že projekty s novými reaktory AP1000 v elektrárnách Vogtle a Summer se ukázaly jako problematické, nebyly další záměry dotaženy do fáze výstavby. Další projekty s novými reaktory se v současné době ve Spojených státech nepřipravují.

Více informací:
http://www.japantimes.co.jp/news/2017/02/13/business/corporate-business/toshibas-nuclear-reactor-mess-winds-back-louisiana-swamp#.WKPxhJDdRC0

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: PR Newswire