Příliš drahý Temelín
Společnost ČEZ požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení umístění dvou nových jaderných reaktorů v Temelíně. K tomuto kroku se rozhodla i přesto, že výběrové řízení na dodavatele se dostalo do vážných potíží po vyřazení společnosti AREVA a přestože bude obtížné novou elektrárnu zaplatit.
Ministr průmyslu Kuba proto v návrhu nové státní energetické koncepce požaduje garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů. Jedině při zavedení tohoto bezprecedentního kroku je možné zajistit jejich uplatnění na trhu. Náklady na stavbu jaderných elektráren jsou totiž na rozdíl od obnovitelných zdrojů rok od roku vyšší.
Podle propočtů ekonomů z Candole Partners by české spotřebitele taková podpora vyšla na téměř 17 miliard korun ročně. Rodina s průměrnou roční spotřebu 4 500 kWh by si připlatila o 1 434 Kč, tedy přinejmenším o 10 %. Ve Velké Británii, kde je diskutována obdobná forma podpory, přišli experti City Bank s odhadem, jakým podpora jádra zatíží domácí rozpočty - až 200 librami (6 400 Kč) ročně navíc.
Sdružení Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA při této příležitosti představuje informační list „Příliš drahý atom - Potíže účastníků temelínského tendru“, ve kterém rozebírá ekonomické souvislosti projektu 3. a 4. reaktoru v Temelíně.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „ČEZ se rozhodl pokračovat po dobrodružné cestě, na konci které vidí další reaktory v Temelíně a udržení pozice jednoho z největších vývozců elektřiny na světě. Pravděpodobnější však budou zmařené investice do přípravy projektu, který se nikdy nepostaví nebo výrazné zatížení peněženek českých spotřebitelů.“
Zadávací bezpečnostní zpráva byla sice zveřejněna, ale jinak je z řízení o umístění jaderného zařízení podle atomového zákona zcela vyloučena veřejnost včetně dotčených obcí či kraje.
*****
(c) Edvard Sequens, Temelín.cz // foto: archiv Calla