Projekt britské jaderné elektrárny Wylfa ohrožují ekonomická i technická rizika

Zatímco firma Hitachi vyjednává s britskou vládou o zafinancování výstavby nových reaktorů v jaderné elektrárně Wylfa, rostou pochybnosti o navrhované technologii. Konkurenční společnost Toshiba totiž potvrdila ukončení projektu South Texas ve Spojených státech, kde měly být použity reaktory stejného typu (Advanced Boiling Water Reactor – ABWR, tedy pokročilé varné reaktory) jako v plánované JE Wylfa. Důvody pro ukončení projektu South Texas jsou ekonomické, společnost Toshiba jej vyhodnotila jako nevýhodný. Británie tak zůstává jednou z posledních zemí, která výstavbu ABWR plánuje.

Profesor Steve Thomas z University of Greenwich, který se specializuje na ekonomiku projektů jaderných elektráren soudí, že tvrzení Hitachi o ABWR jako o prověřené technologii se neopírá o fakta. Třebaže čtyři reaktory tohoto typu byly v Japonsku postaveny a provozovány, zahraniční projekty se nepodařilo dotáhnout. Japonské reaktory byly navrženy před třiceti lety a konstrukční řešení bylo od té doby dvakrát pozměněno. Reaktory v JE Wylfa tak nebudou totožné s těmi provozovanými v Japonsku, kde ovšem provozní zkušenosti nejsou dobré.

Novější reaktory Hamaoka 5 a Šika 2 vykázaly během deseti let svého provozu (před odstavením po fukušimské havárii) průměrný faktor ročního využití 45 %, což je v porovnání jinými reaktory velmi málo. Částečně lze přičíst nízké využití elektráren automatickým odstávkám při zemětřeseních, ale vyskytly se i závažné technické potíže. V letech 2005 a 2006 byly oba bloky dlouhodobě odstaveny kvůli potížím s turbínou. Vzhledem ke zpřísněným bezpečnostním pravidlům zavedeným po havárii ve Fukušimě není zřejmé, zda budou oba reaktory opětovně uvedeny do provozu.

Starší reaktory ABWR v elektrárně Kašiwazaki Kariwa, která byly spuštěny již v polovině devadesátých let vykazovaly lepší faktor využití (v průměru kolem 70 %), ale byly po zemětřesení v roce 2007. Jasný není ani osud dvou rozestavěných reaktorů ABWR v Japonsku, harmonogram výstavby se v obou případech protáhl o deset let, zejména v důsledku fukušimské havárie.

Od projektu výstavby reaktorů ABWR upustil i Tchaj-wan, takže zahraniční referenci o provozu tento typ rektoru stále nemá.

Více informací:
https://unearthed.greenpeace.org/2018/06/05/wylfa-hitachi-nuclear-reactor-type-awbr/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons