Výstavba britské jaderné elektrárny Hinkley Point je o krok blíž. Navzdory gigantickým problémům

Během říjnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Londýně byla podepsána strategická dohoda o investici do výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point mezi čínskou státní společností CGN a francouzskou EDF. U podpisu smlouvy, která stanoví třetinový podíl CGN a dvoutřetinový podíl EDF, byl vedle čínského prezidenta také britský premiér David Cameron. Podpis smlouvy přiblížil zahájení velmi kontroverzního projektu, aniž by byly vyřešeny jeho hlavní problémy.

Protesty proti projektu je velmi často slyšet od bankéřů a ekonomů. Hinkley Point je právem označován za nejdražší elektrárnu v historii. Oficiální cena, kterou uvádí EDF jako dodavatel elektrárny, je 16 miliard liber, tedy 22 miliard eur, za dva reaktory EPR bez finančních nákladů (cena 25 miliard liber často uváděná v britském tisku finanční náklady započítává, neboť bez bankovních úvěrů by výstavbu nebylo možné financovat). Například tradiční londýnská banka HSBC doporučila letos v létě britské vládě projekt zrušit nebo odložit. Hlavním důvodem je skutečnost, že návratnost projektu můžou zajistit jen vysoké garantované ceny elektřiny. Provozovatel má za elektřinu z Hinkley Point inkasovat 92,5 liber za megawatthodinu, což je více než dvojnásobek aktuální tržní ceny ve Velké Británii.

Nesouhlas se zapojením čínské firmy do výstavby reaktorů na britském území vyslovují i představitelé armády a tajných služeb. Na titulní stránce The Times z 16. října letošního roku vyšel článek obsahující řadu kritických vyjádření od bezpečnostních expertů. Podle nich by žádná další ze světových ekonomických mocností nepřipustila účast čínské firmy v projektu podobného významu a charakteru.

Významným problémem projektu je zvolený typ reaktoru – EPR od firmy Areva aktuálně vlastněné EDF. Žádný reaktor tohoto typu dosud nebyl spuštěn, ale zkušenosti s výstavbou nedávají projektu Hinkley Point pozitivní vyhlídky. Reaktor ve finském Olkiluotu má skluz v harmonogramu výstavby devět let, ve francouzském Flamanville šest. Materiálové vady detekované ve dně a víku tlakové nádoby reaktoru ve Flamanville můžou vést k dalšímu výraznému zpoždění.

Přes podpis strategické smlouvy mezi EDF a čínskou CGN nemá ještě projekt Hinkley Point zelenou k zahájení výstavby. Dosud nebyly vyřízeny stížnosti Lucemburska, Rakouska a konkurenčních firem na nedovolenou státní podporu projektu.

Více informací:
http://www.thisismoney.co.uk/money/news/article-3182406/Too-expensive-Not-needed-bank-report-hits-plans-25bn-Hinkley-C-nuclear-plant.html

http://www.thetimes.co.uk/tto/news/politics/article4587446.ece

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons