EU chce v roce 2030 alespoň 30 % energie z obnovitelných zdrojů. Co na to Česko?

Poslanci evropského parlamentu nedávno odhlasovali požadavek, aby členské státy unie získávaly do roku 2030 alespoň 30% vyráběné energie z obnovitelných zdrojů. Nemají sice v tomto zákonodárnou pravomoc, rádi by však viděli, aby se vlády ke splnění uvedeného cíle zavázaly dobrovolně.

Ambiciózní cíl, který zajistí Evropě lepší ovzduší a sníží její energetickou závislost – tak hodnotí hlasování Evropského parlamentu zeleně orientovaní politici i nevládní organizace. Europoslanci totiž vedle 30% podílu obnovitelných zdrojů požadují i 40% snížení energetické náročnosti ekonomiky a stejně velký pokles emisí CO2 – oboje k hodnotám z roku 1990.

Není tajemstvím, že pro schválení návrhu lobovaly hlavně 4 největší a nejsilnější státy Evropy, tedy Německo, Francie, Velká Británie a Itálie. Ty mají ve svých národních plánech mnohem vyšší cíle, například v Německu se nynější vládní koalice shodla na cíli 40 až 45% obnovitelných zdrojů už v roce 2025 – a ještě je za to pod palbou, že přechod k zelené energetice zpomaluje. Některé menší státy dosahují vize europoslanců pro rok 2030 už dnes, jako třeba Rakousko nebo Dánsko. To dokonce už léta v tichosti pracuje na tom, aby mělo v roce 2050 k dispozici výlučně obnovitelnou energetiku, založenou na větru, slunci a biomase.

Česko ve své zatím poslední verzi energetické koncepce počítá s podílem obnovitelných zdrojů jen někde kolem 18%. Vláda Petra Nečase dokonce seškrtala podporu těmto zdrojům téměř k nule – v domnění, že tak vychází vstříc názorům veřejnosti. Na komunální úrovni ovšem postoj k zelené energetice tak odmítavý není. Stále víc obcí a měst se zapojuje do evropského projektu „Komunity pro zelenou energii“, jehož cílem je postupný přechod na úplné zásobování obnovitelnými zdroji. Česko má už dokonce první obec, které se tento cíl podařilo splnit, jsou to Kněžice v Královéhradeckém kraji. K nim se loni přidalo dalších 5 obcí v okolí, které nyní zpracovávají společný Akční plán udržitelné energetiky. Rozvoj obnovitelných zdrojů na svém území podporuje např. i moravská obec Hostětín nebo město Litoměřice.

Příznačné je, že všechna města a obce se snaží do svých projektů zapojit občany a v praxi jim ukázat, čím pro ně může být zelená energie přínosná. Jsou to zejména pracovní místa v místních firmách, levnější teplo pro obyvatele a vyšší příjmy do obecních rozpočtů. Nepřízeň minulých vlád způsobila na komunální úrovni to, že starostové jsou lačnější po zkušenostech svých evropských partnerů a vidí, že orientace na obnovitelnou energetiku dává smysl.

S novou vládou má nyní Česká republika šanci vrátit se mezi země, které se orientují na udržitelnou budoucnost. Všechny strany dnešní koalice se před volbami vyslovovaly pro přijetí zákona, který by snížil naši závislost na  fosilních palivech a podpořil technologické inovace. Dosáhnout 30% podílu obnovitelných zdrojů v roce 2030 by neměl být problém, např. sociální demokrat Vladimír Špidla říká, že obnovitelné zdroje jsou v zásadě schopné energetickou potřebu Česka plně pokrýt. V politice je ale všechno, jak se říká, otázka priorit.

*****

(c) Jakub Šiška, Sonne und Freiheit // foto: archiv Calla