Francie: dva prezidentští kandidáti jsou pro výstup země z jádra

Havárie v japonské Fukušimě se před šesti lety postarala o velké politické zemětřesení v Německu: Angela Merkel se rozloučila s jadernou energetikou. Francouzskými politiky naopak tato havárie neotřásla. Ale úřadující prezident Francois Hollande slíbil, že se ve Francii do roku 2025 sníží podíl elektřiny z jádra na 50 %.

I přesto je však nyní Francie stále ještě závislá na elektřině z jaderných elektráren mnohem více než ostatní státy - a sice ze 75 %. Tehdejší slib prezidenta Hollanda, že se nejstarší jaderná elektrárna v zemi blízko německé hranice uzavře do roku 2016, však zůstal nesplněný. V plánu je nyní, tuto starou jadernou elektrárnu odstavit v roce 2018.

Zásadním problémem francouzské jaderné energetiky je, že mnohé jaderné bloky jsou velmi staré. „Je nutné co nejdříve zvýšit bezpečnost francouzských jaderných elektráren,“ řekl Frank Baasner, ředitel Německo - francouzského institutu v Ludwigsburgu a dlouholetý pozorovatel francouzské politiky. Podle něj je proto francouzská „Energiewende“ (energetická revoluce) pouze otázkou času.

„Pro Francouze je to ale rozhodnutí z nouze,“ dodává. Protože již od doby francouzské poválečného prezidenta Charlese de Gaulle touží Francie po nezávislosti v oblasti výroby a dodávek elektřiny - a nezalekne se přitom ani velmi rizikových technologií. „Ve Francii převažuje víra, že člověk může zcela ovládnout přírodu,“ vysvětluje Baasner. „Technický pokrok Francouzi vidí mnohem pozitivněji než Němci.“

Mezi aktuálními francouzskými prezidentskými kandidáty jsou proto jen dva politici pro výstup země z jádra:

1.    Marine Le Pen sází na jadernou energii
Kandidátka pravicově populistické strany „Front National“ popérvé navštívila jadernou elektrárnu v lednu letošního roku. Při své návštěvě ujistila, že jako prezidentka by se držela výroby elektřiny v jaderných elektrárnách a stará jaderná zařízení by nechala modernizovat.

2.    François Fillon chce delší životnost jaderných elektráren
Kandidát konzervativní strany „Les Républiains“ by chtěl prodloužit životnosti francouzských jaderných bloků ze stávajících 40 na 60 let. Chtěl by jadernou branži v budoucnu upevnit a sází především na novou technologii malých jaderných elektráren (SMR). Chtěl by zamezit uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim.

3.    Emmanuel Macron se zasazuje o menší podíl jaderné energie
Nezávislý kandidát nově založené strany „En Marche!“ představil ve čtvrtek svůj volební program. O výstupu země z jádra nebyla v jeho 45-minutovém vystoupení řeč. Macron následuje politiku prezidenta Hollanda a chtěl by, aby se podíl výroby elektřiny z jádra do roku 2025 snížil na 50 %. Jadernou elektrárnu Fessenheim chce uzavřít. Do roku 2030  by se podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie měl zvýšit na 32 %.

4.    Jean-Luc Mélenchon podporuje výstup Francie z jádra
Levicový kandidát ze strany „Parti de Gauche“ je jeden ze dvou prezidentských kandidátů, kteří chtějí prosadit výstup Francie z jádra. Melenchon chce proto v následujících 20 - 25 letech postupně odstavit všechny jaderné reaktory v zemi - také ten ve Fessenheimu. Prohlásil, že považuje jadernou energetiku za nebezpečnou a chce se zaměřit na obnovitelné zdroje energie.

5.    Benoît Hammon plánuje výstup Francie z jádra a rozvoj OZE
Politik francouzských Socialistů plánuje výstup země z jádra v několika krocích - v roce 2025 by mělo z jaderných elektráren pocházet již „jen“ 50 % elektřiny, druhá polovina by pocházela z obnovitelných zdrojů. Do roku 2050 chce Hammon odstavit všechny francouzské jaderné elektrárny. V případě rizikových zařízení jako Fessenheim plánuje dřívější odstavení.


Zdroj:

https://www.greenpeace-magazin.de/nachrichtenarchiv/nur-zwei-kandidaten-fuer-das-praesidenten-amt-frankreich-planen-den-atom-ausstieg

*****
(C) Přeložila Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: Wikimedia Commons