Globální růst obnovitelných zdrojů je nadále výrazně rychlejší než u jádra
Letošní vydání publikace World Nuclear Industry Status Report opět přináší srovnání aktuálního rozvoje odvětví obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky. Jako měřítko tradičně využívá tři parametry – objem prostředků investovaný do srovnávaných technologií, instalovaný výkon a produkci elektřiny.
V roce 2017 se investoři rozhodli financovat nové projekty obnovitelných zdrojů za 279,6 miliard dolarů (nezapočítávají se velké vodní elektrárny). Největší podíl na investicích mají fotovoltaické elektrárny se 160 miliardami dolarů, druhé v pořadí jsou větrné elektrárny se 100 miliardami dolarů. U jaderných elektráren byl zájem investorů výrazně menší – během roku byla zahájena výstavba pěti reaktorů s celkovým odhadovaným objemem investic kolem 16 miliard dolarů.
Rok 2017 byl opět rekordní z pohledu přírůstku globálního instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů. Zatímco v roce 2016 bylo ve světě nainstalováno 143 GW, v roce 2017 již šlo o 157 GW nových obnovitelných zdrojů (bez započítání vodních elektráren). Hlavní roli hrají opět fotovoltaické elektrárny s růstem výkonu o 97 GW. Celosvětový instalovaný výkon jaderných reaktorů se meziročně zvýšil o 7 GW. Projektovaný výkon reaktorů, jejichž výstavba byla zahájena v roce, činí 4,25 GW.
Zatímco v celkovém globálním instalovaném výkonu již obnovitelné zdroje jadernou energetiku předčily, v roční výrobě elektřiny se náskok reaktorů snižuje pomaleji (v důsledku vyššího využití instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách). Roční produkce větrných a solárních elektráren se dostala na 1566 TWh, jaderné elektrárny vyrobily 2503 TWh (tento rozdíl se v oproti roku 2016 snížil o 259 TWh a při pokračování současných trendů se bude snižovat i nadále). V řadě hospodářsky významných zemí již obnovitelné zdroje (bez započtení vodních elektráren) produkci jaderných elektráren převyšují, konkrétně jde o Brazílii, Mexiko, Čínu, Indii, Japonsko, Německo, Nizozemí, Velkou Británii a Španělsko.
V zemích Evropské unie je převaha obnovitelných zdrojů ještě výraznější. V roce 2017 bylo instalováno 23,9 GW nových obnovitelných zdrojů, což znamená podíl 85 % na všech nových elektrárenských kapacitách. Rozhodující roli v EU hrají větrné elektrárny (loni 15 GW nového instalovaného výkonu).
Více informací najdete ve zprávě M. Schneidera a A. Froggatta World Nuclear Industry Status Report 2018 (strana 187 až 202):
https://www.worldnuclearreport.org/IMG/pdf/20180902wnisr2018-lr.pdf
*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Graf: WNISR - Mycle Schneider Consulting