Jaderná energetika ve světě na začátku roku 2017
Autorský tým ročenky World Nuclear Industry Status Report zveřejnil na svých stránkách základní údaje o vývoji jaderné energetiky ve světě v roce 2016. Přehled přinášíme ve zkráceném překladu.
Rok 2016 přinesl ve světě jaderného průmyslu několik událostí velkého významu. Především jde o politické rozhodnutí o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii, úsilí francouzské vlády o záchranu bankrotující a skandálem (odhalení dlouholetého falšování dokumentace) zmítané společnosti Areva a ekonomické potíže dalšího klíčového dodavatele Toshiba-Westinghouse. Tyto události budou společně s dalšími rozebrány v letošním vydání World Nuclear Industry Status Report (WNISR), které bude tradičně zveřejněno v létě. Základní údaje o stavu jaderné energetiky na začátku roku 2017 jsou uvedeny v následujících odstavcích.
V roce 2016 bylo ve světě spuštěno deset nových jaderných reaktorů, stejně jako v roce 2015. Pět ze zmíněných deseti bloků se nachází v Číně, po jednom v Rusku, Jižní Koreji, Indii, Pákistánu a Spojených státech. Spuštěný americký reaktor Watts-Bar 2 ve státě Tennessee zahájil provoz po 43 letech od zahájení výstavby, delší dobu zatím výstavba žádné jaderné elektrárny netrvala.
Uzavřeny byly dva reaktory – Fort Calhoun ve Spojených státech (stát Nebraska) a třetí blok v ruské elektrárně Novovoroněžskaja. Na začátku roku 2016 je tak ve světě v provozu 406 jaderných bloků, což je o deset více než před rokem (oproti loňsku byly ještě uvedeny do provozu dva dlouhodobě odstavené reaktory v Japonsku), ale o 32 méně než v roce 2002, kdy bylo dosaženo historického maxima. Celkový instalovaný výkon vzrostl na 352,5 GW, což je o 16 GW méně než maximum z roku 2006. Dalších 36 reaktorů je zařazeno v kategorii dlouhodobě odstavených (mimo provoz po dobu delší než 18 měsíců). V roce 2016 bylo rozhodnuto o definitivní likvidaci dvou dlouhodobě odstavených reaktorů v Japonsku (Ikata 1 a rychlý reaktor Monju).
V roce 2016 byla zahájena výstavba tří nových reaktorů (v roce 2015 šlo o osm projektů), všechny staví čínští dodavatelé (dva v Číně a jeden v Pákistánu). Na začátku roku 2017 tak bylo rozestavěno 55 reaktorů ve třinácti zemích, 35 z nich je ve skluzu za plánovaným harmonogramem výstavby. Jenom v Číně je rozestavěno 21 bloků, z toho devět se opozdilo oproti plánu. Mezi opožděnými projekty jsou i čtyři reaktory AP 1000 společnosti Westinghouse a dva EPR konsorcia Areva-Siemens. U těchto šesti reaktorů byl jako poslední termín spuštění zveřejněn rok 2017, stejně jako u deseti dalších v různých částech světa. Je tedy zřejmé, že v letošním roce projde jaderný průmysl zajímavým testem.
Kompletní článek najdete na stránce http://www.worldnuclearreport.org/World-Nuclear-Industry-Status-as-of-1-January-2017.html
*****
(C) Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto: Greenpeace International