ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Jaderná energetika ve světě na začátku roku 2017

Autorský tým ročenky World Nuclear Industry Status Report zveřejnil na svých stránkách základní údaje o vývoji jaderné energetiky ve světě v roce 2016. Přehled přinášíme ve zkráceném překladu.

Rok 2016 přinesl ve světě jaderného průmyslu několik událostí velkého významu. Především jde o politické rozhodnutí o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii, úsilí francouzské vlády o záchranu bankrotující a skandálem (odhalení dlouholetého falšování dokumentace) zmítané společnosti Areva a ekonomické potíže dalšího klíčového dodavatele Toshiba-Westinghouse. Tyto události budou společně s dalšími rozebrány v letošním vydání World Nuclear Industry Status Report (WNISR), které bude tradičně zveřejněno v létě. Základní údaje o stavu jaderné energetiky na začátku roku 2017 jsou uvedeny v následujících odstavcích.

V roce 2016 bylo ve světě spuštěno deset nových jaderných reaktorů, stejně jako v roce 2015. Pět ze zmíněných deseti bloků se nachází v Číně, po jednom v Rusku, Jižní Koreji, Indii, Pákistánu a Spojených státech. Spuštěný americký reaktor Watts-Bar 2 ve státě Tennessee zahájil provoz po 43 letech od zahájení výstavby, delší dobu zatím výstavba žádné jaderné elektrárny netrvala.

Uzavřeny byly dva reaktory – Fort Calhoun ve Spojených státech (stát Nebraska) a třetí blok v ruské elektrárně Novovoroněžskaja.  Na začátku roku 2016 je tak ve světě v provozu 406  jaderných bloků, což je o deset více než před rokem (oproti loňsku byly ještě uvedeny do provozu dva dlouhodobě odstavené reaktory v Japonsku), ale o 32 méně než v roce 2002, kdy bylo dosaženo historického maxima. Celkový instalovaný výkon vzrostl na 352,5 GW, což je o 16 GW méně než maximum z roku 2006. Dalších 36 reaktorů je zařazeno v kategorii dlouhodobě odstavených (mimo provoz po dobu delší než 18 měsíců). V roce 2016 bylo rozhodnuto o definitivní likvidaci dvou dlouhodobě odstavených reaktorů v Japonsku (Ikata 1 a rychlý reaktor Monju).

V roce 2016 byla zahájena výstavba tří nových reaktorů (v roce 2015 šlo o osm projektů), všechny staví čínští dodavatelé (dva v Číně a jeden v Pákistánu). Na začátku roku 2017 tak bylo rozestavěno 55 reaktorů ve třinácti zemích, 35 z nich je ve skluzu za plánovaným harmonogramem výstavby. Jenom v Číně je rozestavěno 21 bloků, z toho devět se opozdilo oproti plánu. Mezi opožděnými projekty jsou i čtyři reaktory AP 1000 společnosti Westinghouse a dva EPR konsorcia Areva-Siemens. U těchto šesti reaktorů byl jako poslední termín spuštění zveřejněn rok 2017, stejně jako u deseti dalších v různých částech světa. Je tedy zřejmé, že v letošním roce projde jaderný průmysl zajímavým testem.   

Kompletní článek najdete na stránce http://www.worldnuclearreport.org/World-Nuclear-Industry-Status-as-of-1-January-2017.html

*****
(C)  Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto: Greenpeace International


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies