Jaderný průmysl v roce 2020 – v globálním měřítku stagnace

Autorský tým ročenky World Nuclear Industry Status Report zveřejnil na svých stránkách základní údaje o vývoji jaderné energetiky ve světě v roce 2020. Přehled přinášíme ve zkráceném překladu.

Rok 2020 přinesl ve světě jaderného průmyslu tyto zásadní události: bylo spuštěno pět nových reaktorů (o sedm méně oproti předpokladům ze začátku roku), šest bloků definitivně ukončilo provoz. Byla zahájena výstavba pěti nových reaktorů. V provozu je aktuálně 412 reaktorů (o tři méně než před rokem v důsledku dlouhodobých odstávek), ve výstavbě dalších 51 (stejně jako loni).

Dva nové reaktory spustila Čína, po jednom Rusko, Bělorusko a Spojené arabské emiráty. Dva bloky ukončily provoz ve Francii a ve Spojených státech, po jednom v Rusku a ve Švédsku. V průběhu uplynulé dekády bylo v celosvětovém měřítku spuštěno 63 nových jaderných bloků (z toho 37 v Číně) a 59 reaktorů ukončilo provoz.

Během roku 2020 byla zahájena výstavba čtyř nových reaktorů v Číně a jednoho v Turecku. Počet rozestavěných bloků činí stejně jako před rokem 51 kusů. Pro srovnání počet rozestavěných reaktorů dosáhl v uplynulé dekádě maxima v roce 2013, kdy se stavělo 68 bloků, historické maximum bylo zaznamenáno v roce 1979 s 234 bloky.

Celkově je aktuálně v provozu 412 reaktorů, což je o 26 méně oproti historickému maximu v roce 2002. Počet definitivně odstavených reaktorů vzrostl na 192.

Více informací:

https://www.worldnuclearreport.org/World-Nuclear-Reactor-Status-as-of-1-January-2021-with-DataViz.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: WNISR2020