Japonská vláda určila konec jádra na rok 2030

V pátek 14. září informovala agentura Reuters  o rozhodnutí japonské vlády, podle něhož má být v zemi do roku 2030 ukončeno využívání jaderné energetiky. Vláda hodlá striktně trvat na odstavení a likvidaci všech reaktorů po dosažení plánované životnosti 40 let a nezamýšlí jejich náhradu novými jadernými zdroji. Jde o zásadní obrat oproti koncepci schválené rok před fukušimskou havárií. Ještě v roce 2010 japonská vláda podporovala postupný nárůst podílu jaderných elektráren na výrobě elektřiny, který měl být ve výsledku více než poloviční.

Japonsko se tak po Německu a Švýcarsku stává další zemí, která se odklání od výroby elektřiny z jádra. Před katastrofou v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči bylo Japonsko třetím nejvýznamnějším světovým producentem jaderné energie. Produkci odstavených jaderných elektráren mají z velké části nahradit obnovitelné zdroje, které budou pokrývat 30 % spotřeby. Japonsko také v nejbližších letech zůstane významným dovozcem ropy, zemního plynu a uhlí.

Vláda premiéra Jošihiko Nody přijala novou koncepci navzdory tlaku průmyslové lobby z Japonska i Spojených států, které v minulém století dodávaly většinu technologií pro japonské jaderné elektrárny.

V současné době zůstávají všechny japonské reaktory kromě dvou odstaveny kvůli bezpečnostním kontrolám. Vláda plánuje jejich postupné uvádění do provozu poté, co projdou posouzením nového jaderného dozoru. Plány na opětovné spuštění reaktorů ovšem narážejí na stále silnější odpor veřejnosti.

Více informací:
http://thestar.com.my/news/story.asp?file=/2012/9/14/worldupdates/2012-09-14T082358Z_2_BRE88D0A2_RTROPTT_0_UK-JAPAN-NUCLEAR-EXIT&sec=Worldupdates

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz