Mýty kolem jaderné energie aneb pět omylů Billa Gatese

Američan Bill Gates je pro jadernou energii, kterou považuje za možné řešení klimatických změn. Claudia Kempfert a Christian Hirschhausen z německého institutu DIW to považují za nemožné. Bill Gates je zvyklý, že se nemýlí. Ale tentokrát je na omylu rovnou pětkrát. Není vhodné oživovat jadernou energii – nemůže být totiž řešením klimatických změn.

Omyl č.1 – jaderná energie sice neprodukuje tolik CO2 jako fosilní zdroje energie, ale není zcela bezemisním zdrojem. Při provozu jaderných elektráren, při dobývání uranu, při likvidaci jaderných zařízení – zde všude se uvolňují skleníkové plyny.

Omyl č.2 – Zřejmě největší výhodou jaderných elektráren je jejich přínos pro základní zatížení. Zní to jako výhodné doplnění energetického mixu, protože výkon obnovitelných zdrojů a tím produkce elektřiny z nich kolísá. Ale i jaderná energetika vykazuje se svými jadernými elektrárnami velké výkyvy, například v případě poruch, ale také díky různým výpadkům během „běžného“ provozu. Existuje mnoho možností pro bezpečné dodávky elektřiny. Ten kdo spojí digitalizaci a ochranu klimatu, kombinuje energetický a zátěžový management, flexibilní poptávku a střednědobé ukládání energie, které pomůže vyrovnat výkyvy ve výrobě elektřiny. Obnovitelné zdroje energie jsou flexibilním týmovým hráčem.

Omyl č.3 – Jaderná energetika není mírovou technologií. Naopak – tato technika je již 80 let důležitá především z vojenských důvodů, ať za 2.světové války nebo během studené války nebo v Iránu a Severní Korei dnes. Také údajně nová technika Gatesem propagovaných reaktorů pochází ze začátku vojenského vývoje poválečné doby.

Omyl č.4 – Ani Gatesovou firmou Terra Power propagované koncepty reaktorů nejsou bez nebezpečí. Používají technologii rychlých množivých reaktorů, které se nakonec všechny státy, které s nimi dříve experimentovaly, vzdaly. Tento typ reaktoru potřebuje materiály a chladiva, která dnes nejsou komerčně dostupná.

Omyl č.5 – Náklady malých reaktorů nejsou nižší, ale naopak vyšší. Proto se také v minulosti začalo stavět reaktory s vyšším výkonem, místo malých. Reaktory lze dnes stavět pouze s pomocí státní pomocí a jiných dotací. Dosud všechny jaderné start-upy po krátké době zase zmizely. A to vždy ze stejných důvodů: riziko, odpady a náklady.

V době, kdy je nedůležitější ochrana klimatu, v následujících 20 až 30 letech, jsou Gatesovy jaderné koncepty irelevantní. To, co dnes platí, je neustálá realizace energetické změny jako kompletní dílo společnosti.  Společně dosáhnou obnovitelné zdroje všeho, čeho chce dosáhnout i Gates: bezpečnosti dodávek elektřiny, decentralizace, ochranu klimatu a mír. Jsou spojeny s daleko nižší mírou rizika, jsou levnější a již nyní všestranně použitelné. Využijme tedy plně to, co již máme!

*****

Z Handelsblatt přeložila Gabriela Reitinger, OIŽP //Foto: Wikimedia Commons