Německý výstup z uhlí
Němečtí Zelení zahájili přípravy na postupné uzavření všech téměř 150 uhelných elektráren. Jejich šestistránkový plán Fahrplan kohleausstieg objasňuje, jak přesně by měl výstup probíhat a v jakém období by měl být naplněn.
První velká uhelná elektrárna v zemi měla také velké jméno: Zukunft - Budoucnost. Byla uvedena do provozu v roce 1913 v obci Weisweiler u Cách. Dnes však poznáte toto místo už zdálky, a sice podle velkých bílých mraků, vycházejících z věží elektrárny. Původní elektrárna již dávno ustoupila novější, mnohem větší. Pouze název Budoucnost je však nyní rozporuplný.
Německá strana Zelených, podporující výstup Německa z jádra, se nyní zaměřila i na ukončení provozu uhelných elektráren v zemi. Po nadcházejících volbách do Spolkového sněmu, v případě, že by se stali součástí budoucí německé vlády - chtějí Zelení postupně odstavit všech téměř 150 tamních uhelných elektráren. Jak přesně by tento výstup Německa z uhlí měl vypadat, popisují Zelení ve svém šestistránkovém „Plánu na výstup z uhlí“, informuje německý deník Sueddeutsche Zeitung.
„Zasazujeme se o to, aby se v následujícím volebním období závazně rozhodlo o ukončení využívání uhlí v Německu,“ potvrzují zástupci německých Zelených. Podobný byl předtím plán na výstup Německa od využívání jádra: změnil se pouze typ paliva. Většina německých obyvatel se staví podle strany Zelených k využívání uhlí podobně jako k jádru. „Je to další logický krok německé energetické revoluce,“ říká zelená politička Annalena Baerbock.
V deseti bodech plán Zelených popisuje, jak se má v následujících 20 letech tento výstup z uhlí uskutečnit. Podle plánu by měla německá spolková vláda co nejdříve přijmout zákaz stavby nových uhelných zdrojů, představit konkrétní plán na výstup Německa od využívání uhlí a stanovit mezní limity emisí skleníkových plynů. Nejdná se přitom o maličkosti: hnědouhlené a černouhelné elektrárny v minulém roce přispívaly téměř 42% k německé výrobě elektřiny. A do konce roku 2022 by mělo zmizet i těch 14 %, o které se nyní stará výroba v německých jaderných elektrárnách.
V některých částech se plán Zelených na výstup z uhlí podobá návrhu, který začátkem tohoto roku představil thinktank Agora Energiewende. Zelení například chtějí diskutovat se všemi zúčastněnými o cestě od využívání uhlí - tedy také s firmami, odbory, obcemi. Podle návrhu Zelených by celý proces ústupu Německa od uhlí měla provázet nově ustanovená komise pro výstup z uhlí. Pro řešení následků v postižených regionech by dále měly vzniknout fondy pro změnu struktury. Především by se to týkalo oblasti Lužicka, kde je dolování a spalování uhlí jedním z nejdůležitějších zaměstnavatelů místních obyvatel. Kromě toho chtějí Zelení pomocí nových zákonů zakázat další otvírání nových uhelných dolů - i to by se týkalo především regionu Lužicka.
Článek ze zdroje: http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/braunkohle-ausstieg--1.3130045
*****
(C) Gabriela Reitinnger, OIŽP // Foto: Wikimedia Commons