Přehlídka jaderných nápadníků končí bez okouzlení

Výsledky končící série schůzek české delegace vedené jaderným zmocněncem Jánem Štullerem s potenciálními dodavateli nových jaderných bloků neznáme. Při pohledu na vizitky zájemců lze ovšem soudit, že nadšení české strany nevyvolali. Západní firmy, které se dostaly na pokraj bankrotu, konsorcium s nevyzkoušeným projektem a neprůhlední zástupci východních mocností. Všichni uchazeči stojí za podrobnější pohled.

Toshiba – Westinghouse: účast jedné z nejvýznamnějších firem historie jaderného průmyslu byla již patrně pouze formální. Problémy s předraženými projekty výstavby reaktorů v USA a Číně vedly k rozhodnutí managementu nadále se věnovat jen údržbě a likvidaci vysloužilých jaderných elektráren.

EDF: největší evropská energetická firma převzala na konci roku 2016 reaktorovou divizi jaderného koncernu Areva, který se po miliardových ztrátách v minulých letech ocitl na pokraji bankrotu. Vlastní tak know-how k reaktoru EPR, který proslul trojnásobným zdražením ve Finsku a ve Francii a dosud nebyl ani v jednom případě dokončen. Objednávka reaktoru EPR ze strany britské vlády počítá s výrazně vyššími výdaji než český plán rozvoje jaderné energetiky. Více.

Rosatom: od léta 2016 provozuje jako referenční projekt reaktor v JE Novovoroněž a vzhledem k rozestavěnému bloku v Bělorusku a řadě připravovaných projektů (Maďarsko, Turecko, Finsko) se společnosti patrně daří lépe než jejím západním rivalům. V zahraničí ovšem firma nabízí reaktor za vskutku světovou cenu – v případě maďarské jaderné elektrárny Paks jde o dva reaktory za 12,5 miliardy eur. Podle studie Candole Partners není výstavba elektrárny Paks ekonomicky smysluplná pro žádný z pravděpodobných scénářů vývoje cen elektřiny a souvisejících komodit. Ve většině zemí Evropské unie panují obavy ze spolupráce s Ruskem, zejména v důsledku vojenské intervence na Ukrajině.

Mitsubishi – Areva: konsorcium nabízí koncept reaktoru Atmea, který se dosud nikde nestaví, projekt v tureckém Sinopu je v přípravné fázi. Více.

KHNP: na západních trzích zatím nemá žádnou zkušenost. V Koreji neblaze proslula skandálem kvůli falšování protokolů o kontrolách, v jehož důsledku musely být tři reaktory na několik měsíců odstaveny. Více.

China General Nuclear Power: společnost je menšinovým vlastníkem projektu Hinkley Point ve Velké Británii, s vlastní technologií dosud na evropský trh nevstoupila. Evropští partneři vyjadřují odborné výhrady ke kvalitě součástí využívaných čínskými dodavateli, ale také obavy o důslednost tamního jaderného dozoru. Více.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Česká jaderná nevěsta viděla dva zkušené nápadníky, kteří mají spoustu starostí se svými financemi. Dále jednoho nezkušeného se zajícem v pytli, jednoho podezřelého z falešné hry a jednoho exotického s odlišnými zvyky. Poslední je starý známý, ale z říše, se kterou nemá země dobré zkušenosti. Musí ta naše nevěsta být jaderná?“

*****
(C)  Tisková zpráva Hnutí DUHA // Obrázek: Wikimedia Commons