Uhlí nebo atom? Mládkova volba nedává smysl

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes navrhl další odklad v rozhodnutí o územně-ekologických limitech těžby hnědého uhlí na lomu ČSA a to do roku 2020. Budoucí prolomení podmínil bezkonfliktní přípravou výstavby nových reaktorů. Organizace Calla a Aliance pro energetickou soběstačnost vnímají takto postavenou volbu mezi bouráním domů v Horním Jiřetíně a stavbou neekonomických jaderných elektráren je nesmyslnou a účelovou.

Zejména z těchto důvodů:

  • Pomíjené jsou možnosti využití potenciálu českého hospodářství v oblasti úspor energií, energetické efektivity a důslednějšího čerpání možností obnovitelných zdrojů energií. Tedy v oblastech, které nedávno schválená státní energetická koncepce podceňuje. Například zateplováním a dalšími opatřeními lze snížit spotřebu tepla v domech, které jsou vytápěny uhlím, o polovinu. Nová energetická koncepce také naopak zcela v rozporu s trendy posledních let i vývojem v okolních zemích počítá s růstem konečné spotřeby energie o 3 až 10 % do roku 2040 a navrhuje využít zhruba jen polovinu dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů.
  • Česká republika zůstává jedním z největších exportérů elektřiny na světě. Loňský čistý vývoz 16,3 TWh je pětinou tuzemské výroby elektřiny.
  • Považovat za riziko, pokud Státní úřad pro jadernou bezpečnost nechce udělit licenci pro zastaralé jaderné reaktory v Dukovanech na 20 let, ale jen na poloviční dobu, je argumentační trik. SÚJB běžně prodlužuje licenci jen o 10 let i v případě JETE.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost sdělil: „Česká energetika se pohodlně obejde bez rozšiřování povrchových dolů na uhlí nebo dalších jaderných reaktorů. Na místo drahých řešení můžeme využít dostupný potenciál energetických úspor nebo stále levnějších obnovitelných zdrojů. Výstavba šetrných budov či místních obnovitelných zdrojů může zaměstnat desítky tisíc lidí a zvýšit energetickou soběstačnost Česka.“

Edvard Sequens z Cally doplnil: „Ministr Mládek si asi otevřel staré noviny. Argumentace severočeské uhlí nebo nové reaktory je retro návrat do devadesátých let. Bohužel přes svou vylhanost byla úspěšná a tak máme nový Temelín, vysoké emise skleníkových plynů, škody na životním prostředí a exportujeme ještě více elektřiny, než nám Temelín vyrobí.“

*****

(c) Tisková zpráva Calla a Aliance pro energetickou soběstačnost / foto: archiv Calla