Význam jaderné energetiky bude celosvětově klesat

Aktuální vydání publikace World Nuclear Industry Status Report tradičně přináší hodnocení výhledu jaderné energetiky v krátkodobém a střednědobém časovém výhledu. Z hodnocení plyne, že při zachování současných trendů se jadernému průmyslu nepodaří do roku 2030 udržet dnešní úroveň instalovaného výkonu.

V případě, že by provozované reaktory ukončovaly provoz podle projektované životnosti, poklesl by jejich počet mezi lety 2016 a 2020 o jedenáct kusů i za předpokladu, že všechny rozestavěné bloky budou dokončeny podle současných plánů. Instalovaný výkon by nicméně vzrostl o 4 GW, neboť stavěné reaktory mají vesměs vyšší výkon než odstavované. Mezi lety 2020 a 2030 by ale jaderný průmysl musel nahradit dalších 194 bloků s výkonem 179 GW, aby se udržel na současné úrovni. To znamená, že by musel čtyřnásobně zvýšit tempo výstavby ve srovnání s uplynulou dekádou.

Vzhledem k časté praxi prodlužování životnosti reaktorů zvažují autoři také scénář, který počítá s tím, že všechna aktuální licenční řízení o pokračování provozu po termínu daném původním projektem budou vyřízena kladně. V tomto případě naroste počet reaktorů  mezi lety 2016 a 2020 o pět kusů a 16,5 GW. Ovšem do roku 2030 by uvedený předpoklad situaci příliš nezměnil. Jaderný průmysl by musel nahradit 163 bloků s výkonem 144,5 GW. Udržení stávajícího globálního výkonu jaderných elektráren je tak možné pouze za podmínky, že bude opětovně uvedena do provozu většina existujících japonských reaktorů, které jsou v současné době přezkoumávány z pohledu bezpečnosti.

Podle odhadu autorů publikace World Nuclear Industry Status Report bude počet reaktorů ve střednědobém výhledu za optimistických předpokladů stagnovat, ale pravděpodobně poklesne.


Kompletní zpráva je dostupná ke stažení na adrese:

https://www.worldnuclearreport.org/IMG/pdf/20170912wnisr2017-en-lr.pdf (více informací k výše zmíněné problematice najdete na straně 176 až 188)

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz //