ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Zpráva o stavu jaderného průmyslu ve světě: nové reaktory nahrazují definitivně odstavené, podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny klesá

Zpráva o stavu jaderného průmyslu ve světě: nové reaktory nahrazují definitivně odstavené, podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny klesá

Autorský tým ročenky World Nuclear Industry Status Report zveřejnil 5. října 2022 aktuální verzi své zprávy. Základní informace přinášíme v českém překladu:

K 1. červenci 2022 bylo celkem v provozu 411 jaderných reaktorů ve 33 zemích – o 27 méně než v roce 2002, kdy počet provozovaných reaktorů dosáhl historického maxima. Instalovaný výkon provozovaných reaktorů vyrovnal dosavadní historické maximum z poloviny roku 2021, když zůstal na hodnotě 369 GW. Podíl jaderných elektráren na globální hrubé výrobě elektřiny klesl na 9,8 %, především v důsledku dlouhodobého růstu obnovitelných zdrojů (solární a větrné elektrárny již v roce 2021 pokryly 10,2 % globální hrubé výroby elektřiny).

Během roku 2021 bylo spuštěno šest nových reaktorů (o deset méně oproti předpokladům ze začátku roku), dalších pět pak v prvním pololetí roku 2022. V roce 2021 definitivně ukončilo provoz osm reaktorů, u dalších dvou dlouhodobě odstavených bylo oznámeno, že již nebudou uvedeny do provozu. Za uplynulé dvě dekády (v období 2002 až 2021) bylo spuštěno 98 reaktorů (z toho 50 v Číně) a uzavřeno 105 bloků. Průměrný věk provozovaných reaktorů aktuálně činí 31 let, zhruba pětina provozovaných zdrojů již přesáhla 41 let.

V roce 2021 byla zahájena výstavba deseti nových reaktorů, z toho šesti v Číně. Zbývající bloky (dva v Indii, jeden v Turecku a v Rusku) začala stavět společnost Rosatom. Celkem je ve výstavbě 53 jaderných reaktorů. Pro srovnání počet rozestavěných reaktorů dosáhl v uplynulé dekádě maxima v roce 2013, kdy se stavělo 68 bloků, historické maximum bylo zaznamenáno v roce 1979 s 234 bloky.

Počet uzavřených energetických reaktorů  v polovině roku 2022 dosáhl 204 bloků, avšak pouze 22 reaktorů, tj. 11 %, bylo
zcela vyřazeno z provozu; z toho pouze 10 bloků (neboli 5 procent ze všech uzavřených reaktorů) bylo již odstraněno do podoby "zelené louky" a místo vráceno k jinému využití.

Vedle tradičních kapitol o o stavu jaderné energetiky v jednotlivých zemích, o postupu prací po havárii ve Fukušimě nebo vývoji v oblasti likvidace reaktorů po ukončení životnosti, byla tentokrát zařazena speciální kapitola o situaci jaderných elektráren ve válečných konfliktech. 

Celá zpráva je ke stažení na:
https://www.worldnuclearreport.org/World-Nuclear-Industry-Status-Report-2022-870.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies