ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Radioaktivní odpady

Bavorský ministr životního prostředí: V Bavorsku není místo pro  úložiště

Bavorský ministr životního prostředí: V Bavorsku není místo pro úložiště

Thorsten Glauber, bavorský ministr životního prostředí, požaduje v rozhovoru s deníkem Passauer Neue Presse (PNP), aby byly všechny bavorské lokality vybrané státem pro možnou budoucí stavbu trvalého jaderného úložiště ze seznamu úložišťových lokalit vyškrtnuty. Krystalinikum totiž nepovažuje za vhodnou horninu pro umístění jaderného úložiště.

Region Saldenburg v Bavorském lese se obává, že zůstane v hledáčku státu, který hledá vhodné místo pro budoucí stavbu konečného podzemního úložiště vysoce radioaktivních odpadů. Je podle Vás tato jejich obava odůvodněná?

Thorsten Glauber: "V procesu hledání vhodného místa pro stavbu konečného jaderného úložiště na pro mě na prvním místě otázka bezpečnosti. Přitom je důležité, aby samotná hornina, do které se trvalé úložiště s vysoce radioaktivním odpadem umístí, zajišťovala dostatečnou bezpečnost. Mínění, že lidskou rukou vytvořená technická bariéra může uzavřít v místě uložení vysoce radioaktivní odpad stejně dobře jako geologicky stabilní a masivní horninová formace, v žádném případě nesdílíme. Koaliční smlouva v Bavorsku k tomu obsahuje jasnou formulaci: „Jsme přesvědčeni o tom, že Bavorsko nenabízí žádné vhodné geologické formace pro stavbu konečného jaderného úložiště.“ To platí také pro region Saldenburg. Místa, která nevyhovují vysokým požadavkům na umístění trvalého jaderného úložiště, musí být z procesu vyhledávání vyloučena včas. Pouze jejich včasné vyloučení může do regionů jako Saldenburg opět vrátit klid."

Originál článku: Minister Glauber ist überzeugt: Kein geeignetes Endlager in Bayern, 25.11.2019, Grafenauer Anzeiger


*****
(C) Překlad Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: archiv CallaVytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies