Britské plány na nové reaktory čelí další nejistotě, je jí jaderný odpad

Program britské vlády, který počítá s výstavbou nové řady jaderných reaktorů, aktuálně čelí další nejistotě. Rada hrabství Cumbria totiž pravděpodobně odloží rozhodnutí o návrhu umístění trvalého úložiště všech britských jaderných odpadů. Nelze vyloučit ani variantu, že rada umístění úložiště na území hrabství zcela zamítne.

Lokální politici upozorňují, že mezi členy rady začínají převažovat obavy nad ochotou uložit stovky tisíc tun radioaktivních materiálů do podzemí na severozápadní vysočině. Poslanec Jamie Reed ze Sellafieldu, tedy města v hrabství Cumbria, ve kterém sídlí komplex na přepracování i dočasné skladování jaderného odpadu, uvedl, že rada hrabství návrh na umístění úložiště pravděpodobně zablokuje. Poslanec Reed patří k zastáncům projektu, od kterého si slibuje posílení ekonomiky regionu.

Rozhodnutí o postoji rady hrabství k projektu úložiště padne na jejím jednání, které proběhne 11. října. David Southward, radní Cumbrie za labouristy, předpokládá, že definitivní vyjádření rady bude odloženo, neboť hrabství postrádá jednoznačnou vládní garanci, která by mu zaručila právo vystoupit z projektu v dalších fázích procesu jeho přípravy. David Southward je také přesvědčen, že radní neměli dost času k pečlivému zvážení výsledků studie, kterou zadali, aby posoudila všechny případné přínosy budování úložiště. Komunikaci s vládou, pak zkomplikovala nedávná demise ministra Charlese Hendryho, který měl agendu jaderného odpadu v kompetenci.

“Podle mého názoru bude rozhodnutí odloženo na leden,” uvedl Southward. “Chyba je na straně vlády, protože její koncepční dokument je úmyslně nejasný, pokud jde o právo odstoupit od projektu, a nepůsobí důvěryhodně.“ V roce 2006 vyzvala labouristická vláda představitele všech hrabství, aby se dobrovolně přihlásili s návrhy na umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu na svém území. Na oplátku centrální vláda nabízí řadu zvýhodnění, včetně vylepšení silniční a železniční sítě v příslušném hrabství. Vedle hrabství Cumbria se ovšem přihlásil pouze distrikt Shepway v hrabství Kent s lokalitou Romney Marsh. Letos v polovině září ovšem rada Shepwaye možnost vybudování úložiště v Romney Marsh zamítla. Radní poměrem hlasů 21 ku 13 neschválili návrh, aby se distrikt Shepway nadále ucházel o projekt úložiště jaderného odpadu.

Hrabství Cumbria tak zůstává jediným kandidátem a případný nesouhlas radních by plány britské vlády významně ohrozil. Podle mluvčího ministerstva energetiky je předčasné odhadovat, jak bude rada hrabství Cumbria hlasovat. Ministerstvo nadále vychází z principu dobrovolnosti a do rozhodování radních nezasahuje.
V případě, že rada hrabství Cumbria vysloví souhlas s pokračováním projektu, který bude potvrzen představiteli distriktu Copeland nebo Allerdale, bude možné zahájit v oblasti geologický průzkum. Definitivní rozhodnutí o umístění úložiště může padnout až za dalších patnáct let.

Bývalý hlavní vědecký poradce vlády David King upozornil, že nejistota v nakládání s jaderným odpadem může pozastavit plány na výstavbu nových jaderných elektráren: „Definitní strategické rozhodnutí o řešení problému radioaktivních odpadů v Británii se již dlouho odkládá, nemluvě o jeho uplatnění v praxi. Nedokážeme-li se ani s pomocí současné vědy vypořádat s tímto problémem, sám o sobě může zabránit výstavbě nových jaderných projektů.“

Současný premiér David Cameron nařkl během minulé předvolební kampaně labouristy z nezodpovědnosti, neboť nedokázali během svého dlouhého vládnutí problém jaderného odpadu vyřešit. „S jaderným odpadem se musíme vypořádat hlavně proto, aby byla jakákoli investice do nových reaktorů vůbec možná,“ dodal tehdy Cameron. Po dvou letech snahy Cameronova kabinetu přilákat soukromé investory, kteří by postavili novou generaci reaktorů, se řešení problému jaderného odpadu nepřiblížilo.

Odpůrci konceptu trvalého ukládání jaderného odpadu do podzemních úložišť zastávají názor, že vyhořelé palivo může být bezpečně skladováno na povrchu minimálně po několik desítek let, aby bylo možno objevit alternativní řešení. Loňská havárie ve Fukušimě ovšem ukázala vážné riziko tohoto přístupu. Přírodní katastrofa může způsobit závažné úniky radiace z povrchových skladů jaderného odpadu. Britská vláda také proto nadále usiluje o vybudování hlubinného úložiště, které by bylo po 120 letech zapečetěno, čímž by byl přístup k odpadu nevratně znemožněn. Odpad by měl být oddělen od okolí po dobu sto tisíc let. Dosud ovšem, stejně jako vlády ostatních států provozujících jadernou energetiku, nemá úložiště k dispozici.  

Převzato z Financial Times:
http://www.ft.com/cms/s/0/fefcb306-040d-11e2-9675-00144feabdc0.html#axzz27BitlM00

*****

(C) Karel Polanecký, Temelín.cz / Obrázek: archiv Calla