ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Radioaktivní odpady

Horní Rakousy nechtějí úložiště u hranic

Pověřencem vlády Horního Rakouska pro otázky jaderných zařízení se v polovině roku 2011 stal Ing. Dalibor Stráský, který ve své profesní minulosti působil také jako poradce českého ministra životního prostředí. Položili jsme mu pár otázek souvisejících s jeho novou pozicí.

Víme, že jste v nové funkci teprve krátce, ale jak se dívá hornorakouská vláda na možnost, že by poblíž rakouských hranic mohlo vzniknout české hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů?
Cílem hornorakouské protijaderné politiky je omezení rizik pro obyvatele této země vyplývajících z jaderné energetiky. Je tedy jasné, že jakékoli jaderné zařízení v blízkosti rakouské hranice vyvolá odmítavou reakci.

Pokud by pokračovaly průzkumné práce v těchto "příhraničních" místech, dají se očekávat nějaké protestní či jiné kroky z rakouské strany?
Zajisté. Zejména na úrovni občanských iniciativ. Na úrovni vládní by to byly patrně právní kroky. A samozřejmě podpora osob, které by se účastnily nejrůznějších schvalovacích řízení s cílem ovlivnit co nejvíce konečný verdikt ve prospěch větší bezpečnosti jak občanů země, tak jejich životního prostředí.

Vnímáte jako riziko, že by české úložiště mohlo sloužit i pro vyhořelé jaderné palivo z dalších evropských zemí?
Ano, takové riziko nepochybně existuje. Vždyť jde spíše o politická rozhodnutí a ta, jak známo, se mohou změnit velice snadno. A vybudované úložiště bude lákat všechny, kdož produkují radioaktivní odpady a mají s vybudováním úložiště starost větší než třeba u nás doma.

*****

(C) Redakce Temelín.cz /Foto: Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies