Německo se bojí, že nebude na likvidaci jaderného odpadu
Podle vyjádření ministra životního prostředí Norberta Röttgena zvažuje německá vláda založení veřejně spravovaného fondu určeného pro likvidaci vysoce radioaktivních odpadů z jaderných elektráren. Ministr svým prohlášením reagoval na výsledky studie, ve které Greenpeace prověřuje rizika deficitu stávajícího jaderného fondu.
Studie Greenpeace analyzuje možnosti financování likvidace vyhořelého paliva i odstavených reaktorů v případě bankrotu energetických firem, které v současné době jaderné elektrárny vlastní a provozují (v Německu jde o společnosti E.On, RWE, EnBW a Vattenfall). Počítá také s variantou, že po roce 2022, kdy budou poslední německé reaktory odstaveny, se jmenované firmy pokusí zbavit závazku řešit problémy spojené s jaderným odpadem.
Studie také doporučuje transparentní zhodnocení obnosu, který si každý reaktor zvládne na svoji likvidaci „našetřit“. Navrhuje také zvýšení minimální částky, kterou musí provozovatelé na likvidaci elektráren vyčlenit, ze 30 na 44 miliard eur. Vychází přitom ze zvyšování nákladů na likvidaci v jiných zemích (Velká Británie, Švýcarsko).
Provozovatelé jaderných elektráren pokládají veřejně spravovaný jaderný fond za zbytečnost. Podle jejich názoru současný systém, který ukládá vytvoření a správu rezervy na likvidaci vyhořelého paliva a odstavení reaktorů v rámci účetnictví firem, plní funkci.
Reakci německého ministerstva životního prostředí najdete na http://www.bmu.de/pressemitteilungen/aktuelle_pressemitteilungen/pm/48605.php.
*****
(C) Karel Polanecký, Temelín.cz /Foto: Wikimedia.org