Obce vzdorují plánům na geologické průzkumy pro úložiště

Již jeden a půl roku vzdorují obce, které se ocitly v hledáčku státu jako potenciální lokality pro vybudování konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, tomuto ohrožení.  Správa úložišť po tuto dobu usiluje o stanovení průzkumných území pro geologické práce ve čtyřech lokalitách - Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína na Českobudějovicku, Hrádek na Jihlavsku pod Čeřínkem a Horka na Třebíčsku.  I pokud Ministerstvo životního prostředí povolení vydá, obce budou zvažovat své odvolání a případně se bránit i soudní cestou.

Teprve na stanoveném průzkumném území by SÚRAO mohlo provádět naplánované geologické průzkumy, mezi něž mají patřit i hluboké geologické vrty. Dnes se musí spokojit s pracemi jako je biologický screening nebo hydrologické mapování, které Správou najaté firmy mohou provádět v režimu geologického výzkumu. I tak na některých místech naráží na nesouhlasy majitelů pozemků, aby právě v jejich vrtech podobná měření probíhala, pokud výsledkem má být právě hlubinné úložiště.

Obranný postoj samospráv podporovaný spolky místních občanů posilují nesplněné sliby politiků o narovnání práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti, rizika spojená s nesmyslným urychlením programu hledání úložiště a také zapomenuté prohlášení vlády, že bude posuzovat i jiná řešení, než je rychlé zavezení problémových odpadů pod zem.

Řady členů Platformy proti hlubinnému úložišti aktuálně rozšířila obec Temelín z lokality Janoch. Platforma tak nyní sdružuje 57 členů, z toho je 39 obcí a měst a 18 spolků.

Michael Forman, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta města Horažďovice řekl: „Z toho, jak dlouho MŽP řeší povolení průzkumných území je vidět, jak je situace s přípravou a vybudováním úložiště komplikovaná a není možno ji nějakým způsobem urychlit, podcenit či dokonce ošidit. Při současném postupu MPO a SÚRAO při výběru však v obcích převládají velké nejistoty a pochybnosti o jeho správnosti, o čemž například svědčí i vstup obce Temelín do Platformy. Obec je přitom s jadernou energetikou úzce spjata již čtyři desítky let.“

Platforma proti hlubinnému úložišti usiluje o prosazení změny v přístupu státu k nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady, který se nebude omezovat jen na hlubinné úložiště. Platforma dále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí. www.platformaprotiulozisti.cz

Další informace může poskytnout: 
Michael Forman, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta města Horažďovice
tel.: 724 181 019, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

****

(c) Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti