Radioaktivní odpady

Oživení projektu hlubinného úložiště se ve Spojených státech nekoná

Projekt hlubinného úložiště pro vyhořelé palivo z amerických jaderných elektráren v nevadském masivu Yucca Mountain zůstává u ledu. Proti úložišti v lokalitě, která nevyhovuje geologickým a seismologickým požadavkům, dlouhodobě protestují obyvatelé Nevady. Poté, co prezident Barack Obama po svém prvním zvolení zastavil v roce 2009 financování prací, se v kontroverzním projektu nepokračuje.

Obavy obyvatel Nevady z oživení projektu v případě změny politické situace zažehnaly výsledky voleb. Vedle znovuzvolení Baracka Obamy prezidentem Spojených států (v Nevadě Obama vyhrál) jsou pro odpůrce úložiště dobrou zprávou i výsledky voleb do Senátu. Senátor Harry Reid, který byl hlavním strůjcem zastavení projektu Yucca Mountain, posílil díky dobrým výsledkům demokratické strany svoji pozici vedoucího představitele senátní většiny.

Dosavadní praxe, kdy Obamův rozpočet s projektem Yucca Mountain nepočítá a Harry Reid úspěšně blokuje návrhy na jeho financování ze strany Kongresu, tak bude pokračovat.

"Výsledky voleb na federální úrovni i v Nevadě jsou z pohledu odporu proti úložišti přesně takové, jaké jsme potřebovali“, říká Bob Halstead, ředitel organizace Nevada Agency for Nuclear Projects. Zástupci státu Nevada budou podle něj nadále aktivně vystupovat proti Yucca Mountain.

Proti ukládání vysoceaktivního odpadu v Nevadě se vyslovil i nově zvolený republikánský senátor Dean Heller. Další republikáni Joe Heck a Mark Amodei  podporují využití vybudovaných částí úložiště, ale nikoli pro ukládání významného množství jaderného odpadu.

Více informací:
http://www.lvrj.com/news/election-hasn-t-changed-yucca-mountain-s-future-178576661.html

*****

(C) Karel Polanecký, Temelín.cz / Fotografie: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo