Podle Senátu má o úložišti rozhodovat i Parlament, narovnání práv obcí ale nadále chybí

Senátoři a senátorky projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí.  Z vládního návrhu předtím parlamentní spoluodpovědnost vyškrtli poslanci na návrh Ivana Adamce (ODS), aniž se dočkala obrany ze strany ministra průmyslu Jozefa Síkely, který ji starostům osobně slíbil.

Senát ale odmítl návrhy Adély Šípové, která usilovala o narovnání dnešního postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, jež jim politici slibují dlouhé roky.  V důsledku toho tak přetrvá dnešní konfliktní stav mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování natolik výjimečné stavby, kterou konečné úložiště je.

Senátorky a senátoři tak odmítli do zákona převzít dobré zkušenosti například z Finska, které je jinak v České republice vydáváno za vzor, jak se dopracovat k realizaci hlubinného úložiště. Finská legislativa respektuje názor dotčených obcí při rozhodování o finální lokalitě.  Takové řešení by neznamenalo zablokování stavby, jak je někdy mylně interpretováno, ale postavilo by obce na partnerskou vyjednávací pozici se státem. A je to také Finsko, kde o hlubinném úložišti rovněž rozhoduje Parlament.  

Michael Forman, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Jsem si jist, že pokud by došlo k uzákonění souhlasu obcí a nastavení jasných technicko-bezpečnostních pravidel a rovněž ve správné výši nastavených kompenzací, cesta k nalezení konečné lokality bude otevřená.  I přesto, že tento dlouhodobý klíčový požadavek obcí nebude naplněný, je snaha senátorů vrátit do  zákona spolurozhodnutí o umístění úložiště Parlamentem správná.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 55 členů (38 obcí a měst a 17 spolků) za účelem prosazení změny v přístupu státu k nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady, který se nebude omezovat jen na hlubinné úložiště. Platforma dále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí. www.platformaprotiulozisti.cz 

Další informace může poskytnout: 
Michael Forman, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta města Horažďovice
tel.: 724 181 019, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

****

(c) Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti