ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Radioaktivní odpady

Postup při výběru lokalit je selháním státní správy

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánovaly oznámit, které z dnešních devíti lokalit mají pokračovat v cestě, na jejímž konci má být vybudování hlubinného úložiště pro vysoceradioaktivní odpady. Stavby, která výrazným způsobem prakticky již navždy zasáhne do života vybraných měst a obcí. Navzdory tomu je probíhající proces naprostým selháním státní správy, která neumí a nechce jednat se samosprávami i obyvateli těchto měst a obcí poctivě, otevřeně, bez manipulací a podle předem zveřejněných pravidel. Nedojde-li k zásadní změně, bude zbytečný konflikt pokračovat i nadále.

Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti již v prosinci požádali ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou, aby z těchto důvodů odvolala z funkce ředitele Správy úlo-žišť radioaktivních odpadů Jiřího Slováka. Rovněž Senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí na svém jednání 12. prosince velmi kriticky zhodnotil proces výběru lokalit a vyzval vládu, aby zvážila „smysluplnost a efektivitu pokračování  geologických průzkumů v současné situaci odporu obcí“. I podle něj „předpokladem přípravy úložiště je partnerství s dotčenými obcemi“.

Hlavními výhrady, které k výběru lokalit má Platforma proti hlubinnému úložišti:

  • Probíhá zcela netransparentně za zavřenými dveřmi a před starosty byly utajeny i všechny slibované  zprávy s výsledky geologických prací, studie proveditelnosti úložiště či posouzení vlivů na životní prostředí týkající se jejich lokalit. Dokonce i zprávy s výsledky výzkumů veřejného mínění v lokalitách, které si SÚRAO nechalo zpracovat v loňském roce a slíbilo je starostům, nebyly nakonec zveřejněny. Vůbec nebyla umožněna oponentura výběru nezávislými odborníky, ve které by obce měly důvěru.
  • Výběr je zbytečně uspěchaný, provedený převážně na archivních datech, nezohlednil nakonec ani výsledky geofyzikálních prací, které skončí až v letošním roce a které by mohly zasáhnout do pořadí. Srovnávají se navíc lokality s rozdílnou úrovní znalostí o geologickém prostředí v důsledku dodatečně přidaných lokalit u jaderných elektráren.
  • Přes veškeré sliby a vládou daný termín nepřipravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu zákon, který zajistí rovnoprávnější postavení obcí vůči státu při rozhodování o nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem a tedy možnost účinněji hájit jejich oprávněné zájmy při výběru lokality pro hlubinné úložiště.
  • SÚRAO i MPO se vyhýbají širší společenské debatě o možnostech, jak naložit s vyhořelým jaderným palivem, protože zprovoznění hlubinného úložiště v roce 2065 nemusí být jediným řešením.   Taková veřejná diskuse a zhodnocení různých variant řešení tu zcela zásadně chybí a vyhnula se mu i příprava vládní Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem.

Martin Schenk, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Postup výběru lokalit považujeme za zcela neprůhledný a nevěrohodný, plný porušených slibů Správy úložišť.  Ani pro nyní vyřazené lokality to tak neznamená, že si mohou nadobro oddechnout, stát může zase otočit.  Jsme proto rádi, že obce a spolky sdružené v Platformě se jasně vyjadřují pro pokračující spolupráci i po zmenšení počtu bezprostředně ohrožených lokalit.  Usilujeme o společný cíl – otevřené hledání řešení co s jaderným odpadem, při němž budou mít obce možnost hájit své oprávněné zájmy.“

Další informace mohou poskytnout:
Martin Schenk, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a předseda spolku Nechceme úložiště Kraví hora z.s., tel.: 777 646 646, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Petr Klásek, starosta obce Chanovice, lokalita Březový potok, tel.: 606 745 795, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.     
Jiří Chaloupecký, starosta obce Lubenec, lokalita Čertovka, tel.: 605 219 753, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.        
Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár, lokalita Čihadlo, tel.: 725 972 632, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
Petr Piňos, starosta městyse Budišov, lokalita Horka, tel.: 724 857 095, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
Pavlína Nováková, starostka obce Cejle, lokalita Hrádek, tel.: 737 952 830, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jana Jeřábková, starostka obce Skryje, lokalita Kraví hora, tel.: 732 810 182, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.    
Jiří Popelka, starosta města Jistebnice, lokalita Magdaléna, tel.: 739 339 028, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Karel Müller, starosta města Jaroměřice nad Rokytnou, lokalita Na Skalním, tel.: 728 352 528, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

*****

(C) Martin Schenk -  Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies