ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Radioaktivní odpady

Referendum v Lubenci: nechceme průzkumy

K místnímu referendu v Lubenci přišlo v pátek 647 lidí, z toho se 517 vyslovilo proti průzkumným pracem nutným k vybudování hlubinného úložiště. Referendum je platné a pro zastupitelstvo obce závazné. Účast v referendu byla dokonce větší než v posledních volbách. „Jsme rádi, že se ukázalo, že Lubeneckým není jejich budoucnost lhostejná a že zde nechtějí ani samotné úložiště ani průzkumy,“ komentuje výsledky Jana Michalcová, zmocněnec přípravného výboru referenda.  „Navíc se konečně prokázalo, že odpůrci úložiště nejsou jen hrstkou aktivistů, jak bylo prezentováno, ale jedná se o hlas většiny,“ dodává Richard Kanta, člen přípravného výboru.

Dlouho očekávané referendum v Lubenci, jehož cílem bylo rozhodnout o průzkumech předcházejících vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, přilákalo k urnám 647 lidí, což představuje 53,4 % oprávněných voličů. S velkou rezervou tak byla splněna podmínka minimální účasti a referendum je platné. S takovým zájmem občanů obecní úřad nepočítal a několikrát během odpoledne se musely tisknout další volební lístky.

Proti průzkumům a úložišti jaderného odpadu se vyjádřilo 517 lidí, což představuje přes 80 % z odevzdaných platných hlasů. Lidé v Lubenci tak jasně vyjádřili svůj názor a odmítají jakékoliv další jednání se SÚRAO (Správa úložišť radioaktivních odpadů). „Výsledkem referenda se budeme řídit a případně upravíme naše stanovisko k průzkumným pracím kvůli úložišti,“ slíbil starosta Bohumil Peterka těsně před referendem.

„O dalším osudu Lubence rozhodli sami jeho obyvatelé. Doufáme, že odpor místních bude respektovat nejen zastupitelstvo, ale i stát a SÚRAO,“ uvedl Pavel Pavlík, další člen přípravného výboru. „Při znalosti postoje místních obyvatel by bylo investování 200 milionů do geologického průzkumu v této lokalitě vyhazováním peněz,“ dodává pan Pavlík.

„Výsledek referenda budeme respektovat a budeme hledat na jiných lokalitách,“ potvrdil v reportáži České televize zástupce SÚRAO, pan Jiří Slovák. Lidé v Lubenci si tak mohou po několika měsících konečně oddychnout. Jejich nesouhlas s průzkumy a s budováním úložiště je nezpochybnitelný.

Otázka místního referenda:
Má zastupitelstvo a starosta obce Lubenec při výkonu samostatné působnosti využít všech zákonných prostředků, aby zabránili provedení geologického průzkumu předcházejícího vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a vysoce radioaktivních odpadů na území obce Lubenec?    (Ano/Ne)

Výsledek místního referenda:
Celkový počet oprávněných osob zapsaných v obci ve výpisech ze seznamu oprávněných
osob - 1212
Celkový počet oprávněných osob, kterým byly vydány hlasovací lístky a úřední obálky - 647
Celkový počet odevzdaných úředních obálek - 647
Celkový počet platných hlasů - 628
Celkový počet platných hlasů pro odpověď ANO - 517
Celkový počet platných hlasů pro odpověď NE - 111
Počet  oprávněných osob,  které  neoznačily křížkem  žádnou  odpověď  na otázku
a zdržely se tak hlasování  - 0
Účast na místním referendu - 53,4%

Referendum je platné a závazné.

Kontakty:  Eva Čechurová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 736 529 977
Více informací o lokalitě Čertovka na www.struhare.webnode.cz

*****

(C) Edvard Sequens, Temelín.cz / Foto: o.s. SOS Lubenec


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies