Radioaktivní odpady

Sesuv horniny v podzemním skladu v Novém Mexiku ohrozil uložený jaderný odpad

Mluvčí podzemního skladu jaderného odpadu Novém Mexiku, který bývá označován zkratkou WIPP (Waste Isolation Pilot Plant) oznámil, že při sesuvu horniny na začátku prosince došlo ke zřícení stropu v místnosti, kde se nachází jaderný odpad. Podle původního oznámení měly být zasaženy pouze místnosti bez uloženého odpadu, mluvčí WIPP ovšem připustil, že toto sdělení bylo chybné.

V místnosti se zříceným stropem sice nebyly sudy s odpadem uložené na podlaze, ale nacházely se zde dva kontejnery, do nichž byl uložen odpad po havárii v roce 2014. Tehdy došlo v důsledku chemické reakce k explozi jednoho ze sudů a úniku radiace a sklad musel být po dobu tří let uzavřen.

Mluvčí WIPP uvedl, že po provedení inspekce byl obnoven provoz skladu, neboť zřícení stropu kontejnery nepoškodilo. Kontejnery byly uloženy ve výklencích stěn a padající kusy stropu je přímo nezasáhly. Nedošlo ani ke zranění pracovníků, třebaže v době sesuvu jich bylo v podzemí více než padesát.

Ukládání odpadů z produkce jaderných zbraní v bývalém solném ložisku hluboko pod povrchem pouště v Novém Mexiku řídí ministerstvo energetiky, neboť zkušenosti z projektu mají být využity při ukládání vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Více informací:
https://eu.currentargus.com/story/news/local/2018/11/20/wipp-collapsed-nuclear-waste/2072270002/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / foto: Energy Dept.


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo