Sliby a realita amerického úložiště WIPP v Novém Mexiku

Když byl v polovině 80. let 20. století hlouben Pilotní provoz pro izolaci odpadů (WIPP) v solných formacích na okraji města Carlsbad v Novém Mexiku, Kongres dal konkrétní pokyny pro skladování materiálů v jeho prostorách. Pouze nízkoaktivní odpad s transurany - tkaniny, nástroje a dokonce i půda kontaminovaná radioaktivním spadem v důsledku testování jaderných zbraní v USA - mohl zaplnit jeskyni o objemu 1,8 milionu m3 v hloubce více než 610 metrů pod povrchem.

Ale po 17 letech od zprovoznění zařízení [v roce 1999, pozn. aut.] se jaderné prostředí v USA změnilo. WIPP zůstává jediným hlubinným úložištěm pro jaderný odpad ve světě a souhra rozpočtových omezení, geopolitických otázek, hrozeb teroristů zaměřujících se na získání jaderných materiálů a jiných důvodů vede mnohé k úvahám, zda by poslání WIPP mělo být rozšířeno o uložení nejen vysoce aktivního odpadu z USA, ale i z celého světa.

USA nyní vlastní 67,8 tun plutonia, které vyžadují uložení - cestu, která stále více směřuje k WIPP, navzdory jeho náchylnosti k problémům jako byl podzemní požár nákladního vozu v roce 2014 a s ním nikterak nesouvisející únik radiace o pár dní později, které způsobily odstavení zařízení z provozu na dva roky. Úředníci říkají, že zařízení by mohlo být znovu otevřeno do konce roku 2016.

Civilní plutonium z Japonska

I přes námitky státu Jižní Karolína bylo na přepracování do Savannah River Site dopraveno plutonium z Japonska. Mluvčí Národní správy pro jadernou bezpečnost (NNSA) Francie Israeli potvrdila, že i toto plutonium bude nakonec umístěno ve WIPP. Kritici tvrdí, že skladování japonského plutonia ve WIPP by bylo v přímém rozporu se zákony, které upravují provoz hlubinného úložiště, a mohlo by zásadně pozměnit poslání tohoto zařízení, které stanoví pouze ukládání amerických vojenských transuranových odpadů (TRU).

Todd Shrader, carlsbadský Field Office Manager pro Ministerstvo energetiky (DOE) a DOE tvrdí, že jakmile plutonium bude zředěno směsí chemických sloučenin, tzv. „down-blending“, bude tato forma odpadu splňovat kritéria pro skladování ve WIPP – ať už odpad pochází z Japonska nebo z Washingtonu. „Úkolem WIPP je uložení TRU vytvořených obrannou činností DOE,“ uvedl mluvčí ministerstva na dotaz ohledně legitimnosti skladování plutonia z Japonska. „Úsilí NNSA o získávání plutonia z nedostatečně chráněných oblastí a o zajištění toho, aby nebylo použito pro výrobu jaderných zbraní, je důležitou součástí této činnosti."

To bylo potvrzeno 1. dubna ve společném prohlášení amerického prezidenta Obamy a japonského premiéra Abeho na konci Summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu. Premiér Abe tehdy řekl, že zásilka odpadu z Japonska do Jižní Karolíny „pomůže zabránit neoprávněným osobám, zločincům nebo teroristům, aby takové materiály nezískali.“

Experti říkají, že jaderná zařízení jako reaktory v Japonsku obsahují relativně malé množství jaderných materiálů, které jsou nejvíce náchylné ke krádežím a narušení bezpečnosti. Shromážděním materiálů v bezpečnějších oblastech mohou státy snížit hrozbu jaderného terorismu. Z těchto důvodů skladují Francie a Británie na základě smluv na přepracování vyhořelého jaderného paliva více než 15 tun japonského plutonia.

Přepracovat plutonium nebo ho skladovat ve WIPP?

William Tobey, vedoucí pracovník Belfer Center for Science and International Affairs na Harvard Kennedy School a bývalý náměstek administrativy pro Office of Defense Nuclear Proliferation v NNSA, řekl, že likvidace plutonia v rámci programu na získávání paliva pro jaderné reaktory nebo jeho skladování ve WIPP nebyly důkladně zkoumány s cílem prokázat, která ze dvou cest - pokud vůbec některá z nich - je ta pravá pro zbavení se tohoto citlivého materiálu. „Mám strach, že se snažíme seskočit z jednoho koně před tím, než jsme se ujistili, zda je ten druhý kůň lepší a rychlejší," řekl.

Cesta plutonia do WIPP závisí také na tom, zda program pro palivo ze smíšených uranových a plutoniových oxidů (MOX) – který by přepracoval plutonium na palivo pro jaderné reaktory – obdrží finanční prostředky. Mnoho lidí vnímá tento palivový program jako selhání. „Pokud zastavíme program MOX,“ řekl Tobey, „vytvoříme nejistou budoucnost pro toto plutonium."

USA a Rusko v roce 2000 podepsaly dohodu o jaderné bezpečnosti, která zahrnovala přeměnu plutonia na palivo MOX. Ale 16 let od založení programu MOX je potřebné zařízení v Jižní Karolíně stále ještě několik let a miliardy dolarů daleko od svého dokončení. A DOE by mělo ve svém rozpočtu pro fiskální rok 2017 pozastavit financování  a místo toho dát prostředky na metodu „zředit-a-uložit“, která počítá s hlubinným úložištěm jako konečným místem odpočinku pro odpad. Kongres bude mít poslední slovo při rozhodování o rozpočtovém plánu a DOE potvrdilo, že zatím žádné rozhodnutí nebylo vydáno. S odvoláním na mimořádné náklady na výstavbu zařízení MOX navrhovala Obamova administrativa odvolat její financování. Mnozí pochybují o udržitelnosti programu a uvažují o tom, zda výsledné palivo najde vůbec kupce.

Legislativa a posuzování vlivů na životní prostředí

Don Hancock ze Southwest Research and Information Center (tj. watchdog pro jadernou bezpečnost) řekl, že bude potřeba provést další posuzování vlivů na životní prostředí podle zákona National Environmental Policy Act (NEPA) pro vyhodnocení, zda je WIPP schopno zvládnout zásilku dalšího plutonia. „Existuje větší množství tohoto typu odpadu, které převyšuje kapacitu WIPP,“ řekl Hancock. „Pokud chtějí přivézt plutonium z ciziny, musí nechat změnit zákon." Prohlásil, že skladování japonského civilního plutonia by bylo v přímém rozporu s podmínkou v zákoně Land Withdrawal Act, že odpad skladovaný ve WIPP musí pocházet z činnosti americké obrany.

„Nám veřejnosti bylo vždycky říkáno: „Ach ne, nic z těchto zakázaných materiálů - zápalné, reaktivní, potenciálně výbušné materiály - nesmí nikdy přijít do WIPP. Nemáme dovoleno přepravovat tyto zápalné, reaktivní materiály. Máme spoustu záruk, že se tomu tak nikdy nestane,"" řekl Hancock a dodal, že toto tvrzení se teď prokázalo být mylné.

Americký senátor Tom Udall řekl: „Já to chápu tak, že množství odpadů ze zařízení v Jižní Karolíně by pravděpodobně vyžadovalo rozšíření WIPP a změnu celkových limitů ozáření, které jsou stanoveny zákonem. A to není malý problém k vyřešení.“ Prohlásil, že před tím, než zředěné plutonium může být transportováno z Jižní Karolíny do WIPP, by mělo dojít k posouzení vlivů na životní prostředí, veřejnému připomínkování a dohodě se státem Nové Mexiko. Podle Udalla existuje mnoho „kdyby“ ohledně bezpečnosti odpadu a zbývající kapacity WIPP. Řekl, že začne-li být odpad přepravován, Nové Mexiko by mělo být kompenzováno a pracovníci vyškoleni pro radiační pohotovost. „Neměli bychom hovořit o novém poslání pro WIPP, dokud je problematika otevřená," řekl. „A dokud nevíme, jestli bude WIPP moci dostát svým aktuálním závazkům."

Originál článku: http://www.santafenewmexican.com/news/local_news/changing-nuclear-landscape-alters-wipp-s-role/article_2a57716d-4e92-5e94-bc3a-d2a6ce1ae26c.html

*****
(C) Olga Kališová, Sonne und Freiheit // Foto: Wikimedia Common