Soud vyhověl původním obyvatelům Austrálie, sklad radioaktivního odpadu na jejich území nebude

Federální soud v australském Adelaide vyhověl protestu zástupců kmene Barngarla proti umístění skladu radioaktivního odpadu na jeho území v blízkosti města Kimba v jižní Austrálii. Soudkyně Natalie Charlesworth prohlásila rozhodnutí o vybudování skladu v lokalitě Napandee je naplatné kvůli nesprávnému postupu bývalého ministra pro správu přírodních zdrojů Keithe Pitta.

Plán ministra Pitta zahrnoval vybudování skladu pro trvalé uložení nízkoaktivního a dočasné uložení středněaktivního odpadu z nemocnic a univerzit. V roce 2021 ministr vydal rozhodnutí o umístění skladu v Napandee. Využil přitom souhlas obyvatel města Kimba, ale opominul negativní stanovisko kmene Barngarla, jehož členové jsou tradičními vlastníky území, které pro ně má kulturní hodnotu.

Odpůrci projektu požadují, aby pro skladování odpadu byly využity dosavadní skladovací kapacity v lokalitě Lucas Heights. Současná ministryně Madeleine King zatím odmítla komentovat další postup, ale deklarovala, že bude respektovat právo kmene Barngarla na soudní posouzení případu.

Více informací: https://www.theguardian.com/environment/2023/jul/18/nuclear-waste-dump-south-australia-sa-trial-traditional-owners-win-case-barngarla-people

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: The Ecologist