Soutěž o španělský sklad jaderného odpadu

Španělská vláda přistoupila k hledání lokality pro centrální sklad jaderných odpadů způsobem, který na první pohled vypadá aprílově, ale zatím slaví úspěch. Pro města a obce byla vypsána veřejná soutěž. Kdo nabídne nejlepší 25hektarový pozemek, získá projekt, který zaměstná 500 lidí během výstavby  a 140 pracovníků po spuštění do provozu. Nakonec se sešlo více než 100 nabídek.

Podmínkou pro přihlášení do tendru bylo, aby nabízená lokalita nebyla ohrožena zemětřesením nebo záplavami, nacházela se dost daleko od hustě obydlených aglomerací či velkých letišť a nebyla součástí přírodní rezervace. Výhodou byla dostupnost železnice. Všech devět měst a vesnic, které postoupily do užšího výběru, se nachází v blízkosti provozované nebo odstavené jaderné elektrárny.

Zájem obcí lze vysvětlit na příkladu jedné z nich, městečka Villar de Caňas, které leží necelých 100 kilometrů na jih od Madridu v provincii Cuenca. Ještě v sedmdesátých letech tu žilo 2000 obyvatel. Dnes je jich oficiálně 460, ale řada z nich sem jezdí jen na víkendy nebo na prázdniny. Rozbitá okna řady domů svědčí o jejich opuštěnosti.

Starosta Jose Maria Saiz řekl reportérům z Deutsche Welle: „Není tady práce, lidé odešli do Madridu a Valencie. Nabídli jsme proto obecní pozemek pro stavbu skladu radioaktivních odpadů, abychom do města vrátili život. Domnívám se, že projekt neohrozí obyvatele města ani životní prostředí. Může naše město zachránit.“

Centrální sklad má pojmout 6700 tun vyhořelého paliva a 2600 kubických metrů středně aktivních odpadů. V provozu má být sto let. Projekt, jehož cena je odhadována na 700 milionů eur, by měl vedle pracovních míst přinést také zakázky pro lokální poskytovatele služeb. Většina místních obyvatel proto podle vyjádření starosty projekt podporuje.

Proti nabídce pozemku na stavbu úložiště se v případě Villar de Caňas, ale i ostatních lokalit, postavila okolní města a vesnice, v některých místech proběhly protestní demonstrace. S postupem vlády nesouhlasí ani španělská pobočka Greenpeace, která prosazuje, aby jaderný odpad zůstal pod dohledem na území elektráren.  V prosinci 2011 vláda v Madridu rozhodla, že centrální sklad bude postaven právě ve Villar de Caňas. Doba jeho provozu ovšem bude zkrácena na 60 let.

Reportáž z Villar de Caňas najdete na http://www.dw.de/dw/article/0,,5341648,00.html

*****

(C) Karel Polanecký, Temelín.cz / Foto: archiv Calla