Těžba uranu

Tváře uranu v Polné

Od 24. září do 31. října 2014 bude v průchodu Knihkupectví Kuba a Pařízek na Husově náměstí v Polné ke shlédnutí výstava „Tváře uranu“ a to v souvislosti s plány na otevření nového uranového dolu u nedalekého Brzkova. Fotografie zachycují nejvýznamnější místa spojená s těžbou uranu v České republice (Stráž pod Ralskem, Dolní Rožínka, Jáchymov, Příbramsko), sanacemi či rekultivacemi odkališť.  Portréty  lidí, jejichž životy ovlivnila těžba uranu, doplňují celkový obraz a dávají tak výstavě lidský rozměr.  V souboru   fotografií   jsou   vzpomenuti   i   političtí   vězni   odsouzení   k otroctví nucených prací při těžbě uranu.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 24. září v 15 hodin a bude na ní přítomen i autor fotografií Václav Vašků.  Bude ji doprovázet hudební vystoupení Matěje Koláře a dále hry a soutěže pro děti. Návštěvní doba výstavy je ve všední dny od 8  do 12 hodin a od 13 do 17 hodin a o víkendu od  8 do 11 hodin.

V úzké spolupráci s Callou výstavu spolupořádají „Knihkupectví Kuba a Pařízek“, které ochotně poskytlo své prostory, a brzkovský spolek „Naše budoucnost bez uranu“, který energicky hájí právo lidí z Brzkova a okolí na ochranu svého životního prostředí a zdraví. Kooperuje přitom s místní samosprávou a dalšími spolky.

V průběhu výstavy je také možné připojit se k petici „NE těžba uranu na Vysočině“, kterou od konce června podepsalo kolem 1200 lidí a která má být koncem září odeslána prémiérovi Sobotkovi, který se v březnu vyslovil pro možné otevření uranového dolu u Brzkova. Proti se vyslovili také starostové Brzkova, Věžnice, Přibyslavi a Polné, kteří společně se spolkem podepsali „Memorandum pro budoucnost bez uranu“. V něm důrazně požadují zastavení jakýchkoliv snah obnovit průzkumné práce nebo přímo těžbu uranu v blízkosti jejich obcí. Žádají také vyřazení bodu, který by umožnil vymezit plochu a stanovit územní podmínky těžby uranu jižně od Přibyslavi z návrhu aktualizace Politiky územního rozvoje České republiky. Radou Kraje Vysočina byl tento bod schválen v červenci 2014 bez vědomí místní samosprávy.

Lucie Stránská ze spolku Naše budoucnost bez uranu řekla: „Chceme poukázat na těžbu uranu a výstava je pro nás výborným nástrojem. Po zhlédnutí fotografií konkrétních míst a skutečných příběhů osob zasažených a ovlivněných těžbou si návštěvník uvědomí tzv. odvrácenou tvář uranu, to znamená, že problémem není jen samotná těžba, ale také následná rekultivace a sanace krajiny, na kterou stát vynakládá nemalé finanční prostředky.“

Olga Kališová z Cally řekla:  „Záměr těžit uran u Brzkova je v rozporu s platnou Surovinovou politikou České republiky. Argument pracovních míst je důležitý, ale je namístě se ptát, zda jde o pracovní místa pro místní obyvatele nebo pro horníky z Dolní Rožínky a odjinud? A proč chce vláda investovat do tvorby pracovních míst ve skomírajícím českém uranovém průmyslu, když zároveň musí platit desítky miliard korun za škody po těžbě a zpracování uranu?“

*****

(c) Lucie Stránská, Naše budoucnost bez uranu, z.s. a Olga Kališová, Calla / fotografie: Václav Vašků


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo