Těžba uranu

Košice nadále nesouhlasí s těžbou uranu za svými humny

Obyvatele Košic a okolí nepříjemně překvapila zpráva o podpisu memoranda o porozumění mezi kanadskou firmou European Uranium Resources (dříve Tournigan) a ministerstvem hospodářství, které podporuje těžbu uranového ložiska na Jahodné. Kanadská firma zde provádí geologický průzkum od roku 2005, záměr ovšem narazil na silný odpor obyvatel Košic a okolí.

Jahodná je totiž oblíbeným rekreačním místem, průzkumný vrt se nachází sedm kilometrů o centra Košic a necelý kilometr od lyžařského areálu (Jahodná znamená pro Košice totéž, co Bedřichov pro Jablonec a Liberec).

V reakci na memorandum vydala košická radnice prohlášení, že s těžbou nepočítá územní plán a o jeho změně se neuvažuje. O memorandu se zástupci města, na jehož pozemku ložisko leží, dověděli z novin. V případě zahájení řízení o povolení k těžbě město bude respektovat mínění občanů. Ti v reakci na memorandum uspořádali demonstraci na jednání krajského zastupitelstva.

Ondrej Jusko, starosta obce Vyšný Klátov, která se nachází zhruba dva kilometry od zkoumaného ložiska, s rozvojem těžby uranu jednoznačně nesouhlasí. Podle jeho názoru by v případě otevření dolu došlo k vylidnění obce. Zároveň poukazuje na blízkost zdrojů pitné vody pro Košice.

Pro další vývoj záměru těžby uranu u Košic je důležité právo veta, které v případě podobných projektů mají slovenské obce a města. Změnu legislativy, která právo veta zakotvila, schválila Slovenská národní rada v roce 2010. Zavedení práva obcí odmítnout těžbu uranu na svém katastru následovalo po předání petice, v níž 114 tisíc občanů a 41 samospráv protestovalo proti těžbě uranu.

Více informací:
http://kosice.korzar.sme.sk/c/6713996/kosicania-si-zopakovali-protest-proti-tazbe-uranu.html
http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/258164-uran-z-jahodnej-dalej-strasi-samospravy/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / fotografie: archív Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo