Těžba uranu

Kvůli nízkým cenám uranu odstupují Australané od plánů na novou těžbu

Těžařská společnost Rio Tinto stáhla svou podporu pro rozšíření jednoho z největšího uranového dolu na světě, což zapříčinilo to, že akcie její dceřiné společnosti s názvem Energy Resources of Australia (ERA), klesly téměř na polovinu své hodnoty. Rozhodnutí ze strany anglo-australských těžařů zdůrazňuje potíže jaderného průmyslu po havárii elektrárny Fukušima v roce 2011, jenž přiměla Japonsko zakonzervovat pět desítek svých provozuschopných reaktorů.

Od roku 2007, kdy tržní ceny uranu prudce stouply na rekordních 137 amerických dolarů za libru, klesly ceny nyní na 35 dolarů za libru. Tedy na úroveň, při které mnozí těžaři ztrácejí peníze a nové investice jim nedávají z ekonomického hlediska smysl.

„Po pečlivém zvážení se Rio Tinto rozhodlo, že přestane podporovat jakékoli další výzkumné práce či budoucí rozvoj projektu uranového dolu navrhovaného dceřinou společností ERA v důsledku hospodářských potíží,” řekla těžařská společnost.

Až do roku 2008 produkoval důl Ranger v australském Severním teritoriu téměř 10 % celosvětových zásob uranu. Ale nyní jsou zásoby v uranovém dolu vyčerpány a společnost ERA zpracovávala studii proveditelnosti rozvoje uranového dolu „Ranger 3 Deeps”.

Tento týden ERA, která je z 68 procent ve vlastnictví Rio Tinto, prohlásila, že se zavazuje k tomu přehodnotit důlní projekt, jakmile se uranový trh zotaví. Ale rozhodnutí společnosti Rio Tinto vyloučit jakoukoli podporu pro budoucí rozvoj dolu vyvolává vážné pochybnosti o tom, zda se projekt vůbec uskuteční.

„Fukushima způsobila značnou trhlinu v poptávce po uranu kvůli tomu, jak Japonsko vyřazuje své reaktory a jak další země přehodnocují svá stanoviska k jádru,” řekl Daniel Morgan, komoditní analytik ve švýcarské korporaci UBS.

Japonsko plánuje znovu zapojit do provozu svůj první jaderný reaktor v srpnu 2015, ale odpor veřejnosti vůči jaderné energetice zůstává vysoký a analytici neočekávají nárůst poptávky po uranu ani jeho cen v blízké budoucnosti.

„Protože jsou těžaři pod tlakem kvůli propadu cen zboží, přehodnocují svůj žebříček priorit z pohledu investic. Rio řadí investice do dolu Ranger na samé dno svého seznamu priorit,” řekl pan Morgan. ERA zastavila těžbu uranu na dole Ranger a zpracovává uranovou rudu z dosud vytěžených zásob.

Více informací:
http://www.ft.com/cms/s/0/f24a6a9a-10b7-11e5-b4dc-00144feabdc0.html?siteedition=uk

*****

(c) Olga Kališová, Temelín.cz  podle Jamie Smyth, Financial Times // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo