Těžba uranu

Nový uranový důl v Indii škodí místním zemědělcům

Indický uranový důl v lokalitě Thummalapalle, který byl otevřen v loňském roce, způsobuje nepřípustné znečištění vodních zdrojů a ohrožuje zdraví obyvatel. Ve svém prohlášení to uvedl Venkatasubba Reddy, předseda politické strany Rayalaseema Rashtra Samithi, když reagoval na výsledky lékařských vyšetření obyvatel postižených vesnic.

Hlubinná těžba uranu, kterou v Thummalapalle provozuje státní firma Uranium Corporation of India Limited (UCIL) způsobila výrazný úbytek podzemní vody. Došlo ke kontaminaci zdrojů pitné vody a povrchová voda v okolí dolu není vhodná k zavlažování. Občané sepsali stížnost na ředitele UCIL, kterou odeslali  guvernérovi.

Jedním z důvodů ke stížnosti byla porucha potrubí s tekutým odpadem ze zpracování uranu, které vedlo přes pastvinu místního zemědělce. Tomu uhynulo několik koz, které se z louží uniklé tekutiny napily nebo si v nich popálily kůži. Společnost UCIL nabídla poškozeným zemědělcům finanční kompenzaci, ale nedokáže zaručit, že se podobný incident nebude opakovat.   

Více informací:
http://www.thehindu.com/news/national/andhra-pradesh/uranium-mining-posing-danger-to-people-habitat/article4782354.ece

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / fotografie: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo