Těžba uranu

Proti uranovému dolu společnosti AREVA protestovaly v Nigeru tisíce lidí

Přibližně pět tisíc lidí se 12. října zúčastnilo demonstrace proti těžbě uranu ve městě Arlit na severu Nigeru. Demonstranti vyjadřovali nesouhlas s praxí francouzské firmy AREVA, která v přilehlé pouštní oblasti těží uran již 40 let. Zároveň vyzvali vládu Nigeru, aby revidovala smlouvy s francouzskými těžaři.

Podle informací místních sdělovacích prostředků byla demonstrace organizována koalicí místních občanských sdružení, ale přidali se k ní také poslanci zvolení v regionu a především významná část obyvatel Arlitu. Demonstranti při pochodu ulicemi a následně na centrálním náměstí zpívali písně kritizující postupy AREVY a jejich dopady na na život v regionu.

AREVA po sobě zatím zanechala 50 milionů tun radioaktivních kalů, které jsou odpadem ze zpracování uranové rudy. Firma každoročně odčerpá v souvislosti s těžbou uranu z místních zdrojů 20 milionů tun vody, zatímco místní lidé často strádají žízní,“ uvedl jeden z organizátorů protestu Azaoua Mamane.

Názor demonstrantů sdílejí i představitelé nigerské vlády. Ministerský předseda Brigi Rafini 6. října potvrdil, že vláda pečlivě prověří dosavadní smlouvy s těžební firmou AREVA. Podle premiéra je současné znění smluv pro vládu Nigeru nevýhodné. Potřebu revize neférových smluv ovšem deklarovala nigerská vláda již před rokem, aniž by došlo k jakékoli změně.

Více informací:
http://www.wise-uranium.org/umopafr.html#ARLIT

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / fotografie: Google


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo