Španělsko: široká opozice vůči plánovanému uranovému dolu Salamanca

Plány australské společnosti Berkeley Resources na povrchový uranový důl Retortillo a chemickou úpravnu v provincii Salamanca ve Španělsku vyvolaly řadu protestů. Společnost plánuje dokončit výstavbu úpravny uranových rud v prvních měsících roku 2017.

Dne 5. března 2017 protestovalo několik set lidí proti masivnímu kácení dubů kvůli projektu Retortillo. Protest byl svolán organizací Salamanca Antinuclear Collective a platformou Stop Uranio.

Dne 10. listopadu 2016 se shromáždilo přes 150 lidí poblíž lázní Retortillo, aby vyjádřili svůj nesouhlas s projektem.

Dne 30. října 2016 demonstrovalo 500 lidí před areálem společnosti Berkeley ve městě Retortillo. Byli mezi nimi zástupci různých politických stran a obyvatel nedalekých měst, jako například Villavieja de Yeltes, Villares de Yeltes, Boada a Yecla De Yeltes. K nim se připojilo několik vlastníků nemovitostí, kteří odmítají prodat svůj pozemek těžařské společnosti.

Dne 9. října 2016 demonstrovalo více než 1 000 lidí ve městě Zamora proti zanedbání povinností provincií Salamanca, Zamora a León, a proti uranovému projektu Retortillo.

Dne 20. srpna 2016 zorganizovala platforma Stop Uranio silniční blokádu, která odřízla přístup z dálnice N-620.

V únoru 2017 zaslala organizace Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) zprávu Evropské komisi, ve které odsuzovala dopady na životní prostředí v případě otevření největšího uranového dolu a úpravny uranových rud v Evropě.

Mezi nejzávažnějšími dopady uranového projektu Retortillo je pravděpodobné vyhynutí lososa a sardinky, chráněných druhů ryb. Zpráva WWF uváděla, že projekt povede ke zničení oblastí s jedinečnými přírodními stanovišti, které jsou na seznamu Red Natura 2000, a ohrozí rovněž místní ekonomiku, protože ukončí tradiční aktivity, jako je chov dobytka nebo venkovská a lázeňská turistika.

Další informace na:
www.wise-uranium.org/upes.html#SALAMANCA1
www.facebook.com/StopUranioCampoCharro
http://www.ecologistasenaccion.org

Originál článku: Spain: widespread opposition to planned Salamanca uranium mine, WISE Nuclear Monitor, 23. března 2017, č. 840

*****

(C) Olga Kališová, Temelin.cz // Foto: Stop Uranio