ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Jaderné projekty na Blízkém východě podceňují riziko vojenských útoků

Jaderné projekty na Blízkém východě podceňují riziko vojenských útoků

Nezisková organizace Nonproliferation Policy Education Center (NPEC) ze Spojených států vydala na začátku prosince 2021 studii rizik spojených s útokem provedeným pomocí řízených střel nebo dronů na jaderné elektrárny provozované nebo rozestavěné v zemích Blízkého východu. Motivací ke zpracování studie je historická zkušenost s útoky na jaderná zařízení během válečných konfliktů v regionu během minulých čtyřiceti let, ať už ze strany Íránu, Iráku nebo Izraele. NPEC zároveň bere v úvahu vliv vývoje vojenských technologií – řízené střely a drony, kterými disponují nejen armády regionálních mocností, ale také povstalecké a teroristické skupiny, jsou daleko přesnější, než bombardování a rakety použité při minulých útocích.

Studie obsahuje simulaci dopadů vojenského poškození jaderných elektráren Akkuyu v Turecku, Búšehr v Íránu, Barakah ve Spojených arabských emirátech a El-Dabá v Egyptě. Za hlavní riziko studie označuje požár vyhořelého paliva v bazénech umístěných v blízkosti reaktorů. Při využití dronů a řízených střel, které jsou naváděny na cíl s přesností jednotek metrů, by pravděpodobnost zásahu byla značná. Vzhledem k vysoké ničivé účinnosti náloží nelze počítat se zachováním ochranných stavebních konstrukcí. V případě požáru kompletně naplněného bazénu na vyhořelé palivo by si radioaktivní zamoření vyžádalo evakuaci 1,2 miliónu lidí v případě elektrárny Akkuyu a 3,4 miliónu v případě íránské elektrárny Búšehr. V případě havárie reaktoru způsobené vojenským útokem by se počet evakuovaných pohyboval v nižších stovkách tisíc.

Studie NECP doporučuje přizpůsobit management nakládání s vyhořelým palivem tak, aby nedocházelo k jeho koncentraci v bazénech. Zároveň upozorňuje, že riziku vážné havárie způsobené vojenským útokem nevěnují státy, které provozují, staví nebo plánují stavět reaktory na Blízkém východě, dostatečnou pozornost.

Celá studie je dostupná na: https://npolicy.org/hot-mess-next-missile-struck-reactors-in-the-middle-east-occasional-paper-2107/

Shrnující článek na: https://www.aljazeera.com/economy/2021/12/8/report-missile-strike-risks-to-middle-east-nuclear-reactors

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Obrázek: AL JAZEERA


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies