Během 6 let zmizí desetina jaderného výkonu v USA

Pokles ceny zemního plynu a stagnace poptávky po elektřině zapříčiní, že v průběhu současné dekády budou ve Spojených státech definitivně uzavřeny jaderné elektrárny o celkovém výkonu 10800 MW, což představuje zhruba desetinu jejich současného instalovaného výkonu. Vyplývá to z údajů, které na konci dubna zveřejnila vládní agentura EIA (Energy Information Administration).

V každoroční souhrnné zprávě o trhu s elektřinou agentura EIA uvádí, že k šesti reaktorům, které byly odstaveny v roce 2013 nebo jejichž uzavření bylo oficiálně oznámeno, přibudou do roku 2020 další o celkovém výkonu 6000 MW.

Ve zprávě EIA je uvedeno: "Definitivní odstavení reaktoru bývá vždy výsledkem speciálních okolností pro konkrétní případ, ale nelze přehlédnout, že řada vlastníků si stěžuje na nízkou ziskovost svých elektráren. Levný zemní plyn vedl ke snížení celkové ceny elektřiny, což se na ekonomických výsledcích jaderných elektráren nevyhnutelně projevilo. Reaktory s vysokými náklady budou uzavírány, protože se je nevyplatí provozovat. Zejména v případech, kdy pokračování v provozu vyžaduje dodatečnou investici, vlastník kvůli ekonomické bilanci volí raději uzavření reaktoru.“

Případný nárůst ceny zemního plynu po roce 2020 může přispět ke zlepšení ekonomiky provozu jaderných elektráren, ale jen na několik let. Od roku 2029 řadě reaktorů postupně vyprší povolení k provozu, přestože bylo prodlouženo na šedesát let od spuštění a budou uzavírány, neboť dospějí ke konci své životnosti.
Oproti minulému roku se zpráva EIA změnila zejména v důsledku ukončení provozu čtyř reaktorů v roce 2013 – dvou v elektrárně San Onofre a po jednom v elektrárnách Kewaunee a Crystal River. Pátý reaktor plánuje jeho provozovatel odstavit do konce letošního roku v elektrárně Vermont Yankee, uzavření šestého v Oyster Creek bylo oznámeno na rok 2019.

Více informací:
http://www.reuters.com/article/2014/04/28/utilities-nuclear-eia-idUSL2N0NK23D20140428

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz/ foto: Wikimedia Commons