ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Britské dotace pro jaderné reaktory proti evropským pravidlům

Evropská komise zveřejnila dokument, v němž shrnuje svoje výhrady proti podpoře, kterou britská vláda nabídla společnosti EdF, aby zlepšila ekonomické ukazatele investice do výstavby nových reaktorů v jaderné elektrárně Hinkley Point. Zveřejnění dokumentu je dalším krokem v šetření, jehož výsledkem bude posouzení, zda je britský dotační mechanismus v souladu s pravidly evropského trhu s elektřinou. Britská vláda má možnost na výhrady Komise reagovat, ovšem v zásadních bodech si lze jen obtížně představit, že Komise změní názor.

Jako hlavní námitku proti podpůrnému schématu, které by EdF zaručilo garantovanou výkupní cenu elektřiny na úrovni dvojnásobku aktuální tržní hodnoty, uvádí Evropská komise tvrzení, že projekt může být ekonomicky životaschopný i bez uvedené podpory. Při naplnění smlouvy mezi britskou vládou a EdF, která minimální výkupní cenu zaručuje, by tak mohlo dojít pouze k navýšení zisku firmy na úkor zákazníků. Celkem by spotřebitelé podle odhadu komise mohli zaplatit 17,6 miliard liber navíc. Protože by šlo o důsledek legislativy, která smlouvu mezi EdF a britskou vládou uvede do praxe, hodnotí komise celý model jako nedovolenou státní podporu.

V době plánovaného provozu reaktorů by již měla být znevýhodněna fosilní paliva formou uhlíkové daně, podle Evropské komise tak není minimální výkupní cena pro jadernou elektřinu potřebná k jejímu uplatnění na trhu. V případě zvýhodnění konkrétního projektu, jakým je Hinkley Point, by byli poškozeni provozovatelé ostatních nízkouhlíkových technologií, především obnovitelných zdrojů.

Definitivní vyjádření komise lze očekávat zhruba za půl roku, ale vzhledem k podobě úvodního posouzení je velmi nepravděpodobné, že by od současného kritického názoru došla k souhlasnému stanovisku, které je pro zahájení výstavby nezbytné. Názor komise se ovšem pokusí změnit zástupci Británie a Francie (francouzská vláda je většinovým vlastníkem EdF a z projektu by profitovala) svojí politickou silou.

Více informací:

http://www.thetimes.co.uk/tto/business/industries/utilities/article3992127.ece
http://ec.europa.eu/competition/state_aid/cases/251157/251157_1507977_35_2.pdf

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies